Choď na obsah Choď na menu
 


Zelené krmivo

4. 1. 2011

    Kondíciu a zdravie exotického vtáctva chovaného v bytovej klietke výrazne ovplyvňuje kvalita, kvantita a pestrosť ponúkaného krmiva. Krmivo, ktoré chovateľ denne operencovi pripravuje a podáva, je pre vtáka jediným a možným zdrojom potravy. Súčasťou plnohodnotného krmiva je aj tzv. zelené krmivo divo rastúce v prírode napr. púpava, skorocel, žihľava, báza, vŕba, lúčne trávy, alebo pestované v záhradách napr. špenát, čínska kapusta, brokolica. Zbierame semená, listy, kvety a plody rastlín, ktoré sú hodnotnou lahôdkou a zamestnaním pre papagája. Zelené krmivo je najlepšie podávať v čerstvom stave, neznečistené chemickými postrekmi, exhalátmi výfukových plynov aut a výkalmi zvierat. Je lepšie ho zbierať v lokalitách s minimálnym vplyvom priemyselného znečistenia, ktoré si zachováva čo možno najvyšší environmentálny štandard.

     Zelené krmivo chovatelia najčastejšie podávajú v jarnom období, kedy je ho dostatok na podnietenie pohlavnej aktivity a rozmnožovania. Pre vtáčika je zdrojom vitamínov, minerálov, aminokyselín, trieslovín a iných látok nevyhnutných pre zdravie a život. Dovolím si popísať niektoré chovateľmi papagájov najčastejšie zbierané divo rastúce rastliny, cenené ako kvalitné zelené krmivo.

Obrázok

     Púpava lekárska, Taraxacum officinaleWeb. et Wigg., pampeliška lékařská (smetanka). Botanicky ju zaraďujeme medzi čakankovité. Je trvácnou, 5-20 cm vysokou rastlinou s úzko kopijovitými listami vytvárajúcimi prízemnú ružicu. Jazykovité zlatožlté kvety poskytujú malé množstvo nektáru a vo väčšom množstve cenný peľ s vysokým obsahom bielkovín. Jej chuť je horká. Kvitne od apríla do júna. Včelári ju pre hromadný výskyt na lúke považujú za veľmi dôležitú včelársku rastlinu. Púpava je liečivá bylina, ktorá nemá vedľajšie škodlivé účinky. Pre nezanedbateľnú kŕmnu hodnotu sa využíva aj v chovateľstve. Chovatelia exotických vtákov zbierajú pre svojich operených chovancov listy a kvet aj s dutým stvolom z ktorého zvykne vytekať mliečna horká tekutina. Rastie veľmi dobre aj v kvetináči. Záhradkári je považujú za burinu.

Obrázok

     Skorocel kopijovitý, Plantago lanceolata L., jitrocel kopinatý. Trváca liečivá bylina nenáročná na pôdu. Rastie na lúkach, pri cestách a chodníkoch. Listy sú širšie kopijovité zblížené do prízemnej ružice. Kvitne od mája do októbra drobným kvetom usporiadaným do valcovitého klasu. Papagáje si radi pochutnajú na listoch a kvete skorocelu, ktoré sú bohaté napr. na triesloviny, enzýmy, kyselinu kremičitú a soli draslíka, vápnika, organické kyseliny i kyselinu askorbovú. V liečiteľstve je veľmi cenenou rastlinou so širokým použitím napr. ako prostriedok zastavajúci akékoľvek krvácanie, čistiaci krv, rozpúšťajúci hlien, znižujúci horúčku, liečiaci rany. Dá sa pestovať v kvetináči. Záhradkári je považujú za burinu.

Obrázok

     Žihľava dvojdomá, pŕhľava, Urtica dioica L., kopřiva dvoudomá. Trváca bylina 60-150cm vysoká, celá pokrytá pŕhlivými chĺpkami. Končisté listy sú na okrajoch pílkovité. Kvitne v máji až októbri. Pre svoj rast potrebuje dobre prehnojenú pôdu bohatú na vlahu a živiny. Záhradkári ju považujú za burinu. Pre bohatý obsah minerálov, vitamínov, aminokyselín a trieslovín ja vyhľadávanou liečivou bylinou. Rastlina nemá vedľajšie škodlivé účinky. Chovatelia exotického vtáctva zbierajú mladé listy žihľavy, ktoré považujú za výdatné zelené krmivo.

Obrázok

      Baza čierna, Sambucus nigra L., bez černý. Listnatý ker pologuľovitého tvaru. Botanicky ho zaraďujeme medzi zemolezovité. Kôra stromu je hnedasto sivá u mladých konárov je zelená s početnými pupeňmi. Vajcovito elipsovité listy majú na rube husté drobné ochlpenie. Kvet bielej farby je usporiadaný v chocholíkovom vrcholíku a kvitne od mája do júna. Plod tvoria bobule čiernej farby. Listy, kvet a plod sa využívajú v liečiteľstve. Chovatelia exotických vtákov zbierajú konáriky bez listov, ktorých kôru vtáci radi okusujú. Báza čierna sa považuje za prírodné odčervovadlo.

     Vŕba rakyta, Salix caprea L., vrba jíva. Sú dvojdomé dreviny, náročné na vlhkú pôdu, preto rastú na brehoch riek. Kopijovité listy sú dlhé zelenej fary. Spodná strana listu je kovovo zelená s viditeľnou žilkovatinou a drobnými chĺpkami. Kvitne začiatkom jari, ešte pred rozvinutím listov. Kvetmi sú jahňady alebo bahniatka so striebrolesklými chĺpkami. Niektoré kry majú len tyčinkovité kvety, iné zas len piestikové. Ľudia na jar bezohľadne olamujú konáriky s jahňadami, tým kry ničia a pripravujú včely a iný hmyz o prvú jarnú potravu. Chovatelia exotických vtákov odoberajú zo stromu strihaním, čo možno najšetrnejšie konáriky aj s pupeňmi.

Obrázok

     Jarabina vtáčia, Sorbus aucuparia L., jeřáb ptačí, jeřab obecný. Stredne vysoký strom pokrýva kôra bielej farby. Rastie vo vyšších polohách, riedkych lesoch. Darí sa jej aj na kamenistých pôdach. Riedko rozkonárenú korunu stromu pokrývajú vajcovito kopijovité pílkovité listy zelenej farby. Kvet má päťpočetné žltobiele lupienky zoskupené do bohatých súkvetí. Plodom je bobuľka červenej farby, veľkosti hrášku usporiadaná do malých strapcov. Zbierajú sa najmä plody, ktoré sa používajú pre liečiteľské vlastnosti. Chovatelia exotických vtákov zbierajú najmä plod, ktorý je možné uskladniť na zimu zamrazením. Konárik a listy jarabiny sú vhodné pre vtáky na okus.

     Ruža šípová, Rosa canina L., ruže šípková. Pichľavý, 3,5 m vysoký ker rastúci na suchých a svetlých stráňach lesov a lúk prevažne v celej Európe so zúbkovitými listami zelenej farby. Kvitnúť začína v máji päť lupienkovitými kvetmi bielo ružovej farby. Plodom je šípok červenej farby, ktorý sa zbiera a podobne ako kvet sa využíva v liečiteľstve. Chovatelia papagájov šípok podávajú aj v zimnom období, lebo sa dá uskladniť sušením. Obsahuje vitamín C, farbivá(karotenoidy), cukry, triesloviny, organické kyseliny, pektíny, éterický olej a iné látky.

     Lúčne trávy patria medzi najhodtnejšie rastliny našich lúk a pastvín. V zemi majú tenký koreň, nad zemou steblá s čiarkovanými listami. Steblá majú na vrchole klásky drobných kvietkov usporidaných do rôznych súkvetí. Aj forpusy radi okusujú klasy lúčnych tráv, ktoré podávam v neskoro letnom a jesennom období.Chovatelia zbierajú najmä:

Rozložitú metlinu súkvetia lipnice lúčnej, Poa pratensis, lipnice luční.

Obrázok

Jednostrannú metlinu reznačky laločnatej, Dactylis glomerata, srha laločnatá, srha říznačka.

Obrázok

Valcovité klasy psiarky lúčnej, Alopecurus pratensis, psárka luční, alebo timotejky lúčnej, Phleum pratense L., bojínek luční, ktorého farba klasu je hrdzavohnedá.

Obrázok

Klások mätonoha trvácieho, Lolium perenne, jílek vytrvalý.

Obrázok

     V zimnom období je zeleného krmiva v prírode nedostatok, preto je vhodné niektoré druhy rastlín, ktoré príroda ponúka nazbierať vo väčšom množstve a zamraziť, alebo pestovať v kvetináči. Odporúčam kombinovať oba spôsoby podľa druhu rastlín. V kvetináči sa dá pestovať púpava lekárska, skorocel kopijovitý, pŕhľava a rôzne druhy tráv. Púpava rastie rýchlo a skoro vždy sa po zasadení ujme. Zamraziť je vhodné ríbezle, jarabinu, klasy pšenice alebo ovsa mliečnej zrelosti.

     Príroda poskytuje viac druhov rastlín vhodných ako doplnkové krmivo pre exotické vtáctvo. Popísal som iba niekoľko druhov, ktoré sú chovateľmi najčastejšie zbierané. Doprajte aj Vy svojím operencom kvalitné zelené krmivo bohaté na živiny, okusovaním ktorého sa aj zabavia.

Ľubomír M.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.