Choď na obsah Choď na menu
 


Výroba vysúvateľného dna

1. 8. 2012

Súčasťou klietky debnového typu je vysúvateľné dno tzv. šuplík, ktorý sa vystiela najčastejšie novinovým papierom. Jeho úlohou je zachytiť trus, perie a potravu, ktoré obyvatelia klietky neskonzumujú. Šuplík je možné kúpiť plastový už vyrobený, menších rozmerov. Možno si ho vyrobiť z dreva, lamino dosky alebo pozinkovaného plechu. Ja som sa rozhodol, že si ho vyrobím z materiálu nízkej hmotnosti a nenáročného na údržbu. Rozhodol som sa pre plast.

Prvý šuplík ktorý som vyrobil sa mi neosvedčil. Použil som plexisklo na ktoré som pomocou šraub upevnil kus plastu tvaru L. Používaním to je vysúvaním a zasúvaním šuplíka sa robili škrabance do dreveného dna klietky. Škrabance robili šrauby, ktoré spájali plexisklo s plastovým rámom, preto som na ne prilepil pomocou sekundového lepidla kúsok linolea. Tento šuplík sa mi neosvedčil aj preto, lebo bol pomerne ťažký a plexisklo sa časom na okrajoch postupne lámalo až prasklo.
 
Odporúčam na výrobu šuplíka použiť dutinkový polykarbonát na ktorý som prilepil pomocou lepidla CHEMOPRÉN EXTRÉM, plast tvaru L. Hranu šuplíka tvorí vlastne plast tvaru L, ktorý som si vyrezal z LHD žľabu 40*70 mm. Tento plast je dostatočne hrubý a pevný cca 2 mm. Na hrany šuplíka som pomocou šraub upevnil úchyty z plastu, ktoré som si vyrezal z LHD žľabu 18*18 mm. Na dno šuplíka som prilepil malé kusy linolea, aby nedochádzalo ku škriabaniu dreveného dna klietky. Šuplík je ľahký, pevný a dobre sa čistí. Týmto spôsobom si môžem vyrobiť šuplík rôznych rozmerov za prijateľnú cenu. Materiál na výrobu šuplíka o veľkosti š80*h60*v4 mm ma stál cca 12€.

Rozmer šuplíka cca š80*h60*v4 mm

Cena polykarbonatovej dosky 2/4,5 mm, cca 80*60 - 5,52€

Cena LHD žľab 40*70 mm dlžka žľabu 2 m - 5,24€

Cena lepidla CHEMOPRÉN EXTRÉM 120 ml - 3,16€

Budem rád ak Vás môj článok motivuje k rozhodnutiu vyrobiť si šuplík vlastnými silami. Pri troche šikovnosti sa práca určite podarí.

Ľubomír M.
 


 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.