Choď na obsah Choď na menu
 


Výber klietky

15. 6. 2009

     Výberu klietky by mal začínajúci chovateľ venovať dostatok času. Klietka by mala byť čo najväčšia, aby sa v nej vtáci cítili dobre, mali v nej aj možnosť  primeraného preletu a roztiahnutia krídel. Chov v klietke si vyžaduje, umožniť vtákovi aj prelet po byte. Doporučujem vyrobiť si vtáčí strom, ktorý sa mi veľmi osvedčil.

     V prvej chvíli som si chcel klietku vyrobiť z pletiva, ale upustil som od toho z dvoch dôvodov. Prvý dôvod je estetický, klietka ako bytový doplnok. Druhým dôvodom prečo som upustil od výroby klietky je poznatok, že pletivo klietky poškodzuje perie vtáka, znečistené pletivo od výkalov sa horšie čistí a pletivo časom hrdzavie. Nakoniec som sa rozhodol pre kúpu klietky z obchodu.

    Klietku som si kúpil v predstihu cez internetový predaj. Chodil som aj po predajňach s chovateľskými potrebami, kde mi poskytli aj neodborné informácie ohľadom chovného zariadenia na ktorých som sa často aj pousmial. Doporučujem preto začínajúcim chovateľom preštudovať čo najviac o vtákoch, ktorých si chceme zaobstarať a snažiť sa im vytvoriť čo najlepšie priestorové podmienky, v ktorých budú žiť a pohybovať sa. Vo všeobecnosti platí pravidlo, klietka nikdy nie je dostatočne veľká, čím väčšia tým lepšie.

Obr.1

Obrázok

     Výber klietok v Poprade bol úbohý, tak som sa rozhodol pre nákup cez internet. Kúpil som klietku od firmy Ferplast Cage Beta Chrome 69,5*44,5*82,5 cm (d*š*v). Z odstupom času môžem povedať, že sa mi klietka osvedčila a pre forpusy a iné okrídlené drobce je ideálna. Táto klietka je výrobcom prezentovaná ako klietka na väčšie vtáky, ale ja si myslím, že je vhodná skôr pre malé vtáky typu agapornis, andulka, forpus. Stála ma cca 126 eur. V cene som dostal 3 ks. bydlá, ktoré som vymenil za prírodmé konáre a tri kŕmidlá. Má dva otvori. Jeden veľký otvor je v predu, čo oceníte hlavne pri čistení klietky. Tento otvor je dosť veľký aj na to, aby vtáci bez problémov a bezpečne vleteli do klietky a nezranili sa. (Obr. 2) Druhý otvor je na boku. Sú to také výsuvné dvere, ktoré doporučujem zabezpečiť proti otvoreniu. (Obr. 3) Na klietke mi chýbal ešte jeden otvor, ktorý by umožnil prístup vtákom k vode, ktorá je v kúpeľničke, preto som si ho vyrobil sám odpílením troch drátov. (Obr. 5) Drátená časť je pochrómovaná. Spodná časť je plastová. Môžem povedať že sa ľahko udržiava a čistí. (Obr. 4) Klietky sa dajú ľahko uložiť na seba, takto mi vzniklo chovné zariadenie pre dva páry forpusov. (Obr.1) Celé chovné zariadenie som postavil na drevenú základňu na kolieskách, čo umožňuje posun klietok po byte v prípade potreby.

 Obr.2

Obrázok

Obr.3

Obrázok

 Obr.4

Obrázok

Obr.5

Obrázok

     Nedá mi aby som sa nevrátil k rozmerom klietky. Celková proporcia klietky by mala byť skôr dlhšia ako vyššia. Ideál je dĺžka do 100cm a výška do 50 cm. Výrobcovia však vyrábajú klietky skôr vyššie ako dlhšie. Hĺbka klietky je optimum 45 cm a viac, pre malé vtáky. Väčšinou sú v predaji klietky do 38cm, čo považujem za nedostačujúce. Rozmer klietky závisí aj od veľkosti a druhu papagája, pre ktorý je určená.

Obr.6 

Obrázok

     Povrchová úprava drátených častí klietky je tiež veľmi dôležitá. Pozor na poplastované drátené častí klietky, ktoré môžu vtáky svojím silným zobákom ozobať a ohrozené môže byť aj zdravie vtáka pri prehltnutí plastu. Takáto klietka potom nie je ani esteticky príťažlivá. Ja uprednostňujem pochrómované drátené častí klietok a spodné vysúvacie časti z plastu, ktoré sa ľahko udržujú v čistote.

     Dúfam že som vám pomohol pri výbere klietky a prajem šťastnú voľbu, aby sa váš operenec v nej cítil dobre, dlhé roky.

Ľubomír M.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.