Choď na obsah Choď na menu
 


Vtáčie hračky

10. 11. 2010

    Papagáje žijúci v našich príbytkoch sú obmedzovaní priestorovými možnosťami klietky. Ich denná aktivita sa odohráva v malom priestore. Vtáci žijúci v tomto prostredí sú mnohokrát pretučnení, apatickí a bez záujmu posedávajú na bydlách. Možno povedať, že na operencov v klietke pôsobí minimum podnetov, ktoré by ich zaujali a nútili k činnosti, ktorou si môžu nielen krátiť voľný čas, ale sa aj zabaviť. Práve preto chovatelia do klietok umiestňujú rôzne predmety, ktoré možno nazvať vtáčími hračkami. Vtáčie hračky možno zakúpiť v špecializovaných predajňach pre zvieratá, alebo si ich vyrobiť. Chovateľ pri kúpe hračky musí počítať s tým, že cena hračiek je mnohokrát vysoká a ak sa papagáj hračke intenzívne venuje, tak hračka dlho nevydrží. Mnohokrát dostať kúpiť hračky, ktoré sú pre vtáčikov nebezpečné a môže dôjsť k úrazu.

Obrázok

 

     Hračku pre papagája si môžeme ľahko vyrobiť aj sami. Fantázií sa medze nekladú. Pri výrobe uprednostníme prírodné a zdraviu nezávadné materiály. Za hračku možno považovať aj drevené bydlá z ovocných stromov rôznej dĺžky a priemeru, ktoré papagájom poskytnú dostatok podnetov na zábavu. Okusovaním kôry konára stromu sa vtáčik nielen zabaví, ale získa pre svoje telo mnoho užitočných a zdraviu prospešných látok.

Obrázok

     Stočením tenkého konára vŕby alebo bazy čiernej možno vyrobiť hojdačku, ktorú veľmi ľahko upevníme v klietke pomocou dvoch kovových štipcov na záclony tak, ako to vidíte na obrázku. Aby konárik stočený do kruhu nestratil svoj tvar zafixujeme ho najlepšie dvomi železnými krúžkami, vyrobenými z drôtu. Bydlá a konáriky často obmieňame za nové z hygienických a estetických dôvodov.

Obrázok

     Veľmi vhodnou hračkou je aj kus tvrdého papiera napr. papierová dutinka z toaletného papiera, ktorú vtáci veľmi radi okusujú.

 

Obrázok

 

     Z povrazu z prírodného materiálu možno upliesť krátky korbáč, ktorý vašich operených miláčikov určite zaujme. Vtáci budú po ňom nielen šplhať, ale ho aj zobáčikom rozpletať.

      Lesklé guľôčky sú tiež vhodným materiálom pre vtáčiu hru. Na výrobu potrebujeme lesklú guľôčku, ktorú možno uchytiť a zavesiť v klietke. Ja som guľôčku zavesil na zvyšný drevený krúžok z garniže, ktorý som následne uchytil na drôtenej časti klietky.

Obrázok

 

     Vtáci sa môžu zabaviť aj mimo klietky pod dohľadom chovateľa, preto je vhodné im dopriať prelet po byte minimálne na hodinu denne. Takto pravidelne praktizovanú pohybovú aktivitu považujem za veľmi účinnú, lebo odbúrava obezitu, stres a zároveň dáva operencovi priestor, aby sa stretol, zoznámil a preskúmal nové podnety, ktoré si určite vo Vašom obytnom priestore nájde sám.

      Rád som Vám ponúkol pár nápadov, ktoré určite podnietili Vašu fantáziu k výrobe nových lacných a pre vtáčiky veľmi zaujímavých hračiek.

Ľubomír M.
 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

aku hracku

(kik, 14. 11. 2015 20:10)

pomozte mi prosim aku mam dat hracku pre papagaja❓❓❓❓❓❓❓❓❓