Choď na obsah Choď na menu
 


Vitamíny a ich používanie v chove

12. 2. 2011

     Vitamínové doplnky výživy majú v chove papagájov a drobných exotických vtákov nezastupiteľné miesto. Napriek tomu v chovateľskej praxi sa často stretávame s názormi, že je úplne postačujúce, ak chovateľ prikrmuje operencov ovocím a zeleninou v dostatočnom množstve s možnosťou výberu z viacerých druhov. S týmto tvrdením sa dá súhlasiť iba čiastočne. Ak vtáčikovi chovanému v klietke doprajeme kvalitnú výživu, vhodnú a zdravú životosprávu, to je dostatočný pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu a slnku, pričom pozorujeme u daného jedinca výbornú kondíciu a operenie, je možné pripustiť, že prikrmovanie ovocím, ako zdroja celodennej dávky vitamínov a minerálov je v súčasnej dobe postačujúce.

Obrázok

     Myslím si, že máloktorý chovateľ operencov má vytvorené ideálne podmienky pre svoj chov. Mnohokrát sú vtáci chovaní v bytoch v relatívne malých klietkach, bez možnosti pobytu na slniečku. Operenec môže byť v strese, čo môže súvisieť s presunom, alebo neodbornou manipuláciou pri chytaní operenca. Môže sa jednať o starších vtáčích jedincov, ktorí môžu byť náchylnejší na onemocnenie, alebo sa jedná o vtáčika vyčerpaného po hniezdnom období. Papagáj môže byť oslabený aj prezimovaním v chladných a nevhodných podmienkach. To sú prípady pri ktorých je potrebné, ba priam žiaduce, používať ako doplnok výživy syntetické vyrábané vitamíny. Vitamíny je možné podávať aj v rámci prevencie, hlavne pri chove viac kusov vtáctva.

Obrázok

     Ja používam vitamíny od firmy Pharmagal s.r.o. a to vitamínové prípravky Hydrovit AD3, Hydrovit E forte a Hydrovit D3. Úplne postačuje 25 ml balenie. Prípravky sa vyznačujú vysokou koncentráciou, sú vhodné pre veľkochovy hydiny a domácich zvierat. Vitamíny je možné objednať priamo od firmy, alebo prostredníctvom veterinárneho lekára, pričom ušetríte na poštovnom. Vitamín AD3 je možné zakúpiť aj v lekárni, alebo miestnych chovateľských potrebách. Vitamíny dávkujem preventívne, hlavne v zimnom období, alebo v reprodukčnom období, tak aby nedošlo k ich predávkovaniu. Pri akútnych stavoch je možné vitamín dávkovať častejšie.

Obrázok

     Vitamín AD3, balenie 25ml, cena 1,40€. Obsah vitamínu A 5 000 000 IU a vitamínu D3 2 400 000 IU/ml roztoku. Zvyšuje odolnosť voči infekciám, pri nechutenstve, pomalom raste, krivici, zlepšuje reprodukciu a kvalitu škrupiny vajec. Dávkujem preventívne celoročne, raz za 2 mesiace, 3 kvapky/500ml vody, počas dvoch dní. Vodu s vitamínovým preparátom vymieňam po 12 hodinách, to je ráno a večer.

Obrázok

     Vitamín E forte, balenie 25ml, cena 2€. Obsah vitamínu E 300mg/ml roztoku. Pri poruchách reprodukcie, má priaznivý vplyv na znášku, liahnutie vajec a životaschopnosť mláďat. Dávkujem preventívne, každý druhý týždeň, 1 kvapku/500ml vody, počas dvoch dní. Vodu s vitamínovým preparátom vymieňam po 12 hodinách, to je ráno a večer. Dávkovanie začínam v zime a pokračujem aj počas reprodukčného obdobia. Po reprodukčnom období vitamín E forte už nedávkujem min 2 mesiace.

Obrázok

     Vitamín D3, balenie 50ml, cena 3€. Obsah vitamínu D3 16 000 000 IU/ml roztoku. Zlepšuje rast, odolnosť voči infekciám, reprodukciu a znášanlivosť vajec. Pri nedostatku slnečného žiarenia podávam celoročne, lebo napomáha absorpcií vápnika do organizmu. Dávkujem preventívne, každý druhý týždeň, 1 kvapku/500ml vody, počas dvoch dní. Vodu s vitamínovým preparátom vymieňam po 12 hodinách, to je ráno a večer.
 
     Aj keď vitamíny podávam relatívne krátky čas, o to viac si uvedomujem ich potrebu a dôležitosť pre podporu zdravia a vitality papagájov chovaných v panelových domoch.
 
Ľubomír M.

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

mojepapagaje.estranky.sk

(Ľubomír M, 28. 12. 2011 20:07)

Dobrý deň.
Nepovažujem sa za odborníka, no napriek tomu sa s Vami podelím o vedomosti, ktoré mám.
S poruchou roztiahnutých nožičiek u mláďat som sa ja osobne nestretol.
Viem o tom, že to môče byť dedičné ak sa to vyskytne znovu pri ďaľšej znáške, ale aj nemusí byť dedičné. Môže to mať súvis s nedostatkom Ca a iných minerálov u rodičov, alebo mláďata, nedostatok vitamínu A, D3, E a pod.
Chovatelia nožky podlepujú izolepou pod aj nad klbom, nadávajte mláďa na hladký tvrdý povrch, najlepšie je podložiť servítku, alebo jemné hobliny.
Takto ošetrené mláďa sa môže uzdraviť bez prejavu disability, ale aj nemusí dôjsť k zlepšeniu stavu zostáva hendikep v dôsledku poruchy nožičiek a disability neschopnosti ich používať.
Pozrite:
http://www.ifauna.cz/okrasne-ptactvo/forum/r/detail/723222/re-rozjete-nozky-a-dedicnost
Držím Vám palce, aby ste to zvládli a aby boli mláďatká v poriadku. Odporúčam kontaktovať chovateľa s osobnou skúsenosťou.
Študovať problematiku danej témy na fórach, poznatky racionálne zhodnotiť a prakticky použiť, a následne sa podeliť s inými chovateľmi o nové poznatky a výsledok.
Ďakujem Vám za prejavenú dôveru a návštevu mojich stránok.Andulky

(Martina Kisová, 27. 12. 2011 11:55)

Dobrý deň.vyliahli sa nám tri andulky a všetky majú roztiahnuté nožičky.skrčiť k telíčku sa dajú ale neudržia ich zase ich roztiahnu ako šnúra.veterinár poradil AD3 kvapku denne s jedlom lebo ich prikrmujeme.chcem sa spýtať či to pomôže aby mali nožičky v poriadku alebo je to nejaká iná porucha a treba ich utratiť.ďakujem za odpoveď