Choď na obsah Choď na menu
 


Vitamíny a ich používanie v chove 3. časť

16. 8. 2013

V chove exotického vtáctva sa určite chovateľ nezaobíde bez doplnkov výživy. Ich úlohou je doplniť kŕmnu dávku o absentujúce živiny, mikroprvky a látky s cieľom zabezpečiť plnohodnotnú výživu. Slovenský trh je dostatočne zásobený produktmi, ktoré sa dajú sa v chove exotického vtáctva aplikovať. Je len na chovateľovi pre ktoré výrobky sa rozhodne.

Medzi doplnky výživy, na ktoré by sa nemalo zabúdať a ktoré vo svojom chove aplikujem patria:
 
Cesnakové tablety pre zvieratá svojím antibakteriálnym účinkom podporujú najmä obranyschopnosť organizmu. Pozitívne ovplyvňujú črevnú mikroflóru. Jeho pravidelnou aplikáciou dva krát v týždni 1 tabl./1l vody je možné predísť u papagája začerveniu parazitmi. V čreve vtáka sa vytvára prostredie, ktoré sa stáva nepriaznivým pre parazity. V prípade zistenia zamorenia čriev vtáka parazitmi je nutné aplikovať odčervovací prípravok. Cesnakové tablety sa vo vode nerozpustia úplne, skôr sa rozpadnú na drobné čiastočky, pričom voda príjemne vonia po cesnaku. Vtáky nemajú problém s pitím takejto vody, ale pre istotu cesnakové tablety rozpustené vo vode dávkujem dva dni po sebe.

Aloe vera je kvapalina čírej farby špecifickej kyslastej chuti, ktorú som aplikoval na piškót v množstve cca 1ml na štvrť piškóty. Po roku podávania prípravku som nespozoroval vedľajšie účinky, avšak ani zázračné liečebné účinky. Aloe vera som začal podávať najmä samici druhu forpus, pre okusovanie peria. Žiaľ bez zlepšenia stavu. Niektorí vtáci piškót s aloe vera brali dobre iní menej. Stalo sa, že niekedy som piškót pri výmene krmiva vyhodil, pričom sa ho niektorí operení jedinci ani nedotkli. Napriek tomu je možné považovať aloe vera za veľmi vhodný doplnok výživy najmä pre širokú škálu biologicky aktívnych látok, vitamínov, minerálov, aminokyselín, biostimulátorov a ďalších látok, ktoré majú čistiaci, regeneračný a posilňujúci účinok na vtáčí organizmus. Cena 1litrového balenia cca 17€. Zakúpite ho v lekárni. Podával som "Activ aloe forte". V literatúre zaoberajúcej sa chovom exotického vtáctva sa uvádza prípravok "Aloe berry nectar", spolu aj s pozitívnymi recenziami od chovateľov, ktorí ho vo svojom chove vyskúšali. A práve tento doplnok výživy určite vyskúšam.

Vtákom je vhodné podávať na podporu trávenia zrnín grit. Grit najčastejšie obsahuje drobný piesok a rozdrvené lastúry. Do gritu pridávam Humac nature. Je to čierný prášok s vysokým obsahom huminových kyselín, so schopnosťou absorbovať toxické látky, ťažké kovy a aj vírusy, ktoré sa následne vylúčia z tela živočícha trusom. Humac stabilizuje ph tráviaceho systému, podporuje imunitný systém a aktivuje metabolizmus u zvierat. 500g Humac nature ma stál cca 3€.

Do gritu spolu s doplnkom výživy Humac nature pridávam aj trochu blata z povodia amazonskej rieky pod obchodným názvom Clay bloc Amazon river, ktoré je obohatené o lastúry z ustríc a morských živočíchov, červený kameň, fosfor, sodík a popol. Clay block je vlastne kus vysušeného blata vytvarovaného do tvaru tehly o hmotnosti 550g, ktoré je možné drviť medzi prstami. Vtáci druhu forpus ju radi prijímajú. Kocka blata stojí cca 5€.
 
Budem rád ak Vám aj tento krátky článok pomôže zorientovať sa v množstve výrobkov, ktoré nazývame doplnky výživy pre zvieratá.
 
Ľubomír M.
 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.