Choď na obsah Choď na menu
 


Vitamíny a ich používanie v chove 2. časť

21. 6. 2013

Chov exotického vtáctva nie je náročný. Napriek tomu si vyžaduje od chovateľa širokú škálu vedomostí o chránených druhoch vtáctva, o chove, o technike odchovu, o chorobách a prevencií chorôb, ale najmä o technike kŕmenia. Pod technikou kŕmenia si predstavujem najmä zodpovedanie si otázok: "Čím kŕmiť? V akom množstve? V akom čase? Aké doplnky výživy je možné v chove použiť?" Na základe subjektívnych skúseností a štúdia odbornej literatúry si každý chovateľ vypracuje svoj systém kŕmenia, ktorý sa mu úspešne osvedčil v praxi.

Dôležitou súčasťou kŕmnej dávky sú doplnky výživy. Ich úlohou je doplniť a obohatiť dennú kŕmnu dávku, ktorá pozostáva najčastejšie so zrnín, zeleniny a ovocia o ďalšie dôležité živiny, látky a stopové prvky tak, aby sme ponúkli exotickému vtáctvu plnohodnotnú, vyváženú a na živiny bohatú potravu.

Medzi doplnky výživy, ktoré som odskúšal vo svojom chove papagájikov patrí:

Avibion je probiotický prípravok pre hydinu a exotické vtáctvo v práškovej forme, stabilizujúci črevnú mikroflóru. Upravuje poruchy trávenia, účinne pôsobí proti plynatosti a hnačkám. Čistí tráviaci trakt vtáctva od hnilobných a patogénnych mikroorganizmov. Môže sa podávať najmä po preliečení antibiotikami, pri zníženej hmotnosti, pri snahe znížiť obsah dusíka v truse. Aplikáciou prípravku stimulujeme zdravú činnosť črevného traktu s podporou mikroorganických kultúr, ktoré osídľujú črevo vtáka, preto ho považujem v rámci prevencie riedkeho, vodnatého trusu za účinný. Prípravok som dávkoval preventívne denne do krmiva na špičku noža počas 9 mesiacov, do exspirácie prípravku. Po dobe použiteľnosti Avibion výrazne zmenil farbu a vôňu. Najmenšie balenie má 100g.

Aminosol je kvapalný aminokyselinový prípravok obohatený o vitamíny skupiny B a glukózu. Prípravok podporuje regeneráciu organizmu po fyzickej a fyziologickej záťaži, strese a chorobe. Dávkovanie sa prispôsobuje potrebe vtáčika. Preventívne som papagájikom podával Aminosol raz v týždni, zriedený v pomere 1 ml roztoku na 1 l vody. Používal som ho aj počas hniezdenia. Roztok má žltú farbu. Najmenšie balenie má 30ml.

Nutri mix EX-A je doplnkové krmivo pre exotické vtáctvo s obsahom vitamínov, minerálnych látok, aminokyselín, probiotík a biologicky aktívnych látok. Prípravok je obohatený o glukózu, o bylinný prípravok Biostrong a LBC čo prispieva k podpore črevnej mikroflóry a dýchacích ciest. Prípravok dávkujem preventívne celoročne 2 krát v týždni na štipku noža do zmesi zrnín, ktoré som predtým zvlhčil kvapkami aloe vera. Prášok Nutri mix EX-A sa takto lepšie zachytí na zrninách. Najvhodnejšie je ním posypať ovocie, alebo iné mäkké krmivo. Prípravok možno podávať denne, pričom množstvo dávky prispôsobíme potrebe vtáčika. Prípravok sa predáva v plastovej dóze spolu s odmerkou. Najmenšie balenie má 80g.

Slovenský trh ponúka nespočetné množstvo výrobkov, ktoré je možné uplatniť v chove exotického vtáctva. Je len na chovateľovi, pre aké doplnkové krmivo sa rozhodne.

Ľubomír M.

Text a foto: papagaje.blog.cz/1306/vitaminy-a-ich-poizivanie-v-chove-2-cast

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.