Choď na obsah Choď na menu
 


Vaječná zmes

30. 9. 2009

     Vaječná zmes patrí k neodmysliteľnému jedálničku pre každého papagája. Nahrádza hmyz a iné živočíšne krmivo, ktoré si vták uloví v prírode. Je bohatá na  bielkoviy, vitamíny a minerály. Vtákom pomáha udržať a zlepšiť kvalitu peria. Podáva sa celoročne, ale najme v období hniezdenia.

Obrázok

     Na vaječnú zmes potrebujeme vajíčko uvarené na tvrdo, ktoré ja varím asi 15 minút. Po uvarení ho očistím od škrupiny, ktoré vysuším a rozdrvím. Vaječné škrupiny  obsahujú vápnik, preto ich  každý deň pridávam mojím forpusom do krmiva rôzneho druhu. Je to dôležitá a neodmysliteľná súčasť každej dennej krmnej dávky.

Obrázok

     Vajíčko zbavené škrupiny postrúham na strúhadle. Ak je vajíčka veľa, časť zamrazím. Ja nezamrazujem celú vaječnú zmes, ale iba uvarené vajíčko. Pre pár forpusov potrebujem jednu polievkovú lyžicu vajíčka. Do misky pridám  ešte kúsok postrúhanej mrkvy, Roboran pre exoty a trochu strúhanky tak, aby vznikla suchá a nelepivá zmes. Do vaječnej zmesi je možné pridať ešte aj tvaroh, zelené krmivo (napr. pokrájaný list púpavy, skorocelu), poprípade jablko.

Obrázok

     Takto pripravenú vaječnú zmes podávame vtákom vždy v čerstvom stave a v  primeranom množstve, ktorú dokážu skonzumovať v krátkom čase. Vaječná zmes sa v teple kazí, preto je vhodné ju po pár hodinách vymeniť. Napr. Ja ráno podávam vtákom vaječnú zmes a poobede  zob. Nesmie sa podávať pokazená, zapáchajúca vaječná zmes, alebo ak máme pochybnosti o jej závadnosti.

Obrázok

     Mnohokrát naši operenci odmietajú prijímať vaječnú zmes. Moje forpusy ju nechceli, preto im vždy do nej pridám trochu zobu, ktorý v nej hľadajú. Myslím si, že sa ju takýmto spôsobom naučili prijímať. Vaječnú zmes podávam raz týždenne mimo obdobia hniezdenia. V čase hniezdenia je potrebné častejšie podávanie  a je možné ju striedať s naklíčeným zrnom. 

Obrázok

Obrázok

      Ďakujem za návštevu mojej stránky a som rád že Vám moje informácie pomohli.

Ľubomír M.

                   

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.