Choď na obsah Choď na menu
 


Úprava lodžie

8. 5. 2011

Súčasťou panelových domov sú lodžie alebo balkóny. Lodžia je vstavaná do pôdorysu domu, chránená pred nepriaznivým počasím z bokov i z hora. Balkón je z pôdorysu domu vysunutý a zo všetkých strán otvorený, čím ponúka využitie hlavne počas letného slnečného počasia.

Obrázok

Vhodne upravený priestor balkóna alebo lodžie ponúka chovateľovi viacero možnosti využitia. Umiestnením chovného zariadenia v spomínanom priestore počas letného obdobia, poskytneme vtáčikom čerstvý vzduch a slnečné žiarenie, čím určite zvýšime aj reprodukčný pud operencov. Priestor balkóna a lodžie môže byť určený aj na prelet exotického vtáctva. Ponúka sa uplatnenie kombinovaného spôsobu využitia, pričom je možné chovné zariadenie umiestniť na balkóne alebo lodžií a zároveň časť balóna alebo lodžie môže slúžiť aj na prelet operencov.

Obrázok

V panelovom dome ktorý obývam máme lodžie dlhé 3,5m, široké 1m a vysoké 2,5m. Po úprave otvorenej prednej časti lodžie som získal zaujímavý útulný priestor, ktorý sa dá efektívne využiť aj v chovateľstve. Predná časť lodžie je upravená plastovým obkladom upevneným na pôvodnej železnej konštrukcií cca do výšky 110cm. Zo železnej konštrukcie boli odobrané sklenené výplne. Spodná skorodovaná časť železnej konštrukcie bola vyrezaná a nahradená novým kusom železného jaklu. Po povrchovej úprave železnej konštrukcie farbou a následnom upevnení plastového obkladu naň, boli v hornej časti lodžie upevnené plastové roletky, prepúšťajúce svetlo s filtrom zachytávajúcim UV žiarenie. Roletky sa dajú vytiahnuť. Plastový obklad a roletky boli realizované firmou v cene cca 450€.

Obrázok

Obrázok

Neskôr som upevnil v priestore jednej z roletiek mriežku zo zváraného pletiva v drevenom ráme tak, aby sa podľa potreby dala zvesiť alebo naopak zavesiť na drevenú konštrukciu prednej časti lodžie.

Obrázok

Obrázok

Plastové roletky sú stočené v hornej časti v kovovom kryte. Mal som obavy, že otvory kovového krytu pre plastové roletky ponúkajú vtákom dostatok možnosť úniku z lodžie, rozhodol som sa otvor z vnútornej časti vkusne zakryť kusom zváraného pletiva.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Na šnúry na bielizeň som zavesil drevenú hrazdu pre mojich operených chovancov. Určite si užijú slniečka a čerstvého vzduchu počas preletu po lodžií.

Balkóny a lodžie v panelových domoch najme v letnom období sa dajú využiť nielen na sušenie bielizne, ale aj k chovu exotických vtákov. Aj takýmto riešením možno exotickému vtáctvu zlepšiť životné podmienky v malometrážnom byte panelového domu.

Ľubomír M.