Choď na obsah Choď na menu
 


Špíz na ovocie

5. 8. 2011

Ovocie a zelenina sú neodmysliteľnou súčasťou jedálnička exotického vtáctva pre vysoký obsah základných vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov, ktoré podporujú imunitný systém, látkovú výmenu, vitalitu, plodnosť, kvalitu operenia a celkové zdravie vtákov. Ovocie a zeleninu možno operencom podávať narezanú na malé kúsky v samostatnom krmítku, alebo v jednom kuse ju možno vtlačiť medzi mriežky klietky. Väčšina chovateľov uprednostňuje podávanie ovocia a zeleniny tak, že ho napichnú na špíz.

Obrázok

Ja používam kombinovaný spôsob, to je na drobno do krmítka a v jednom kuse na špíz, aby sa vtáci naučili prijímať ovocie a zeleninu rôzne. Spôsob pri ktorom sa kus ovocia a zeleniny vtlačí medzi mriežky klietky nepoužívam, lebo sa špinia mriežky klietky, ktoré následne treba čistiť. 

Obrázok

Špíz je vlastne ihlica, na ktorú sa napichuje ovocie a zelenina. Na jednom konci ihlice je háčik, ktorým špíz zavesíme do klietky a na druhom konci je závit s maticou, ktorá bráni napichnutej zelenine a ovociu skĺznuť z ihlice. Špíz na ovocie dostať kúpiť v chovateľských potrebách, alebo prostredníctvom internetového predaja v cene do 3 €.

Obrázok

Chovatelia si špíz na ovocie dokážu vyrobiť sami za priaznivejšiu cenu. Ja som na výrobu použil hrubšiu pochrómovanú ihlicu na štrikovanie, ktorú som ohol pomocou klieští na ohýbanie drátu do požadovaného tvaru písmena S. Na výrobu špízu na ovocie odporúčam použiť iba nerezové materiály. Ihlicu používam už dlhšiu dobu a veľmi sa mi osvedčila. Ihlica je bezpečná aj pre vtáky, lebo nie je ostrá a zároveň sa ľahko čistí.

Obrázok

Obrázok

Budem rád, ak Vám môj drobný nápad pomôže a motivuje k výrobe špízu na ovocie. Skúste a vyskúšajte si svoju zručnosť.

 
Ľubomír M.