Choď na obsah Choď na menu
 


Papagáj spí na pletive klietky

26. 8. 2009

     Spánok je pre vtáka dôležitý tak, ako pre všetkých živočíchov. Slúži na obnovu síl a odpočinok. Stáva sa, že papagáj chovaný v klietke napriek tomu, že má k dispozícií mnoho konárov, pomerne vysoko upevnených, uprednostní na noc polohu, ktorá je preň nepohodlná a to takú, že sa zavesí na pletivo klietky a v tejto polohe odpočíva. Vták si vyberie na spánok to miesto v klietke, ktoré je preňho najvhodnejšie. Spánok papagája na pletive klietky nemožno považovať za negatívny jav, no napriek tomu mi vadilo, keď takto v noci odpočívali. Robili hluk a špinili pletivo a plastový roh klietky.

Obrázok

     Aj moje forpusy sa takto rozhodli spávať, aj keď pred tým spali na najvyššom bydle. Vtáky cez noc nezakrývam, nie sú hlučné. Cez deň som nepozoroval žiadne zmeny v aktivite a v správaní vtákov. Vždy ak sa chceli uložiť na večerný odpočinok, skočili na pletivo klietky a v hornom rohu klietky ostali až do rána. V noci som niekedy počul ako búchajú zobákom do pletiva. Keď strácali silu, šmýkali sa po pletive klietky nadol. Vyrušovalo to nielen mňa, ale mal som pocit, akoby aj vtáky boli trochu unavení z prebdenej noci.

Obrázok

     Po pár dňoch pozorovania môjho páru forpusov som sa rozhodol, že to zmením. Uvažoval som v tom smere, že je potrebné podporiť vtákov v tom, aké miesto si vybrali na spanie. Bol to pravý horný roh klietky, kde sa obidvaja natlačili, pritom sa hašterili, ktorý z nich získa lepšiu pozíciu na spanie. Napokon som im tam upevnil konár tak, aby mali dostatočný pocit blízkosti pletiva a aby mali aj dostatočný komfort priestoru. (Pozri článok "Ako správne upevniť konár do klietky".) Vtákom sa toto odpočinkové bydlo veľmi zapáčilo a od vtedy spávajú na ňom. Cez deň si bydlo nevšímajú, ale keď sa stmieva už sú na ňom, krútia a točia sa, kým si nenájdu vhodnú polohu na spanie. V noci sú pokojné a až do rána o nich ani neviem.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

     Toto je môj laický postreh a nápad, ktorý sa mi osvedčil. Skúste to aj vy, aj keď netreba zabúdať na fakt, že každý papagáj je iný. Budem rád, ak som Vám aspoň trošku pomohol.

Ľubomír M.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.