Choď na obsah Choď na menu
 


Sieťka na chytanie vtákov

1. 7. 2012

Neoceniteľným pomocníkom chovateľa je sieťka na odchyt vtáctva uleteného z klietky. Vo väčšine prípadov sa vtáčik po vyhladnutí vráti do klietky sám, nakŕmiť sa. Nie vždy máme dostatok času a trpezlivosti dohliadať na vtáčika počas výletu mimo klietky, zvlášť ak operenec nie je naučený vrátiť sa späť. Aby sme predišli zraneniu operenca je lepšie ho odchytiť pomocou spomínanej sieťky. Použitím sieťky nemusíme násilne chytať vtáčika do rúk. Každý násilný odchyt vyvoláva u operencov stres.

Sieťku na vtáctvo si môžeme vyrobiť aj sami. Na rúčku som použil plastový žľab LHD o rozmere 1,8*1,8*65 cm, ktorý sa používa na úschovu elektrických káblov. Žľab som oddelil od krytu. Do plastu som urobil dva otvory pomocou rozžeraveného klinca.

Zváračský drôt o dĺžke 1m a hrúbke 2mm, som zbavil tenkej vrstvy medi pomocou šmirgľovacieho papiera s jemným zrnom. Následne som drôt ohol do tvaru ako vidíte na obrázku.

Drôt tvorí vlastne kruh s priemerom 29 cm. ktorý som upevnil do plastovej rúčky tak, že som obidva konce drôtu vsunul do pripravených otvorov na plastovej rúčke. Pomocou viazacieho drôtu som drôt spojil do pevného a dostatočne pružného kruhu. V mieste spojenia kruhu odporúčam namotať trochu elektrikárskej izolačnej pásky, čím spevníme uchytenie drôteného rámu v plastovej rúčke sieťky. Plastový žľab som prekryl krytom a spevnil pomocou elektrikárskej izolačnej pásky.

Drôtený kruh je rámom sieťky na ktorý našijem látku. Použil som silón modrej farby. Táto látka sa používa ako podšívka napr. do kabátov. Zakúpite je v metrovom textile. Na sieťku som použil cca 1*0,45 m látky v cene cca 0,76 €. Látku som ručne pomocou ihly prišil k drôtenému rámu sieťky. Sieťku som šil cca 2,5 hod.

Prajem hodne trpezlivosti pri výrobe sieťky. Určite budete mať veľkú radosť z vlastnoručne urobenej sieťky.

Ľubomír M.

Text a foto: papagaje.blog.cz/1207/sietka-na-chytanie-vtakov


 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.