Choď na obsah Choď na menu
 


Naklíčené zrno

30. 8. 2009

     Vtákom chovaným v klietke je potrebné dopriať výživu bohatú na vitamíny a minerálne látky. V prírode si papagáje nájdu potravu akú potrebujú sami. Ak sú chovaní v zajatí, sú odkázaní na výživu, ktorú im poskytne chovateľ. Strava pre papagája by mala byť čo najpestrejšia. Nie všetko krmivo  vták príjme, ale môžem povedať, že určite nepohrdne naklíčeným zobom. Naklíčené alebo nabotbnalé zrno je zdrojom vitamínov a minerálnych látok. Podáva sa vtákom celoročne aspoň dva krát do týždňa v období hniezdenia papagájov aj každý deň.

Obrázok

     Naklíčiť možno dať všetky zrniny. Ja dávam naklíčiť proso a slnečnicu. Pre jeden pár forpusov nepotrebujem toho veľa. (Jednu menšiu polievkovú lyžicu prosa a polovicu polievkovej lyžice slnečnice). Zrniny bežne dostať kúpiť v obchodoch s chovateľskými potrebami. Na naklíčenie nekupujeme zmesi už namiešaných zŕn, ale iba po jednom druhu. Máme tak lepší prehľad o zrnách ktoré dávame klíčiť, pretože môžu mať rôznu dobu klíčivosti. Možno kúpiť pšenicu, slnečnicu, proso, nelúpaný ovos a ďalšie zrniny. Lúpaný ovos Vám nenaklíči. Okrem naklíčeného zrna papagáje radi príjmu aj nabobtnalé zrno.

Obrázok

Potrebujeme: Na naklíčenie potrebujeme okrem zrnín aj nádobu veľkosťou primeranú množstvu zobu, ktorý chceme dať naklíčiť a staré sitko najlepšie plastové.

Obrázok

Postup: Nami určené množstvo zrnín dáme do nádoby s vodou. Vody musí byť dostatočné množstvo, aby boli obilniny v nej ponorené. Obilniny rôznych druhov možno naklíčovať spolu v jednej nádobe. Tento proces trvá 24 hodín. Po tomto čase nabobtnalé obilniny z nádoby prelejeme do predom pripraveného sitka a poriadne ich premyjeme pod tečúcou vodou a necháme proces klíčenia prebehnúť na ďaľších 24 hodín. Zrniny v sitku je potrebné premyť viac krát.  Ja sitko so zrnom oplachujem asi tri krát denne. Posledný krát ich opláchnem večer a potom ešte ráno pred kŕmením. Je potrebné zabezpečiť, aby sa vzduch počas klíčenia  dostal aj pod sitko. Proces klíčenia obilnín trvá 48 hodín. Klíčky sú u prosa dlhé 2 mm a u slnečnice 5 až 7 mm. Pred podávaním je nutnú naklíčené zrniny premyť pod tečúcou vodou a vysušiť do sucha. Ja ich vytriem v papierovej servítke a aby boli úplne suché nechávam ich na nej ešte asi hodinu  dosušiť sa na vzduchu.

Obrázok

     Vtákom možno podať aj nabobtnalé zrniny vo vode. Na tento proces stačí, aby boli zrniny vo vode 6 hodín, ale nič sa nestane, ak bude namočené aj 24 hodín. Potom možno nabobtnalé zrno zliať do sitka, poriadne opláchnuť pod tečúcou vodou, poriadne osušiť a podávať na skŕmenie naším operencom. Nie je to naklíčené zrno, ale nabobtnalé vo vode.

Obrázok

     Vtákom nikdy nedávame obilniny, ktoré zapáchajú, sú pokazené, zaplesnivelé, alebo máme pochybnosť o jeho kvalite. Nabobtnalé a naklíčené zrniny podávame čerstvé, vždy si radšej pripravme v takom množstve, ktoré vtáky zkrmia v ten deň. Ak sa nám krmivo zvýši, necháme ho v sitku, pričom ho často oplachujeme vodou a môžeme ho podať vtákom aj nasledujúci deň. Ja som podával svojím forpusom zrno s klíčkami do 4 cm. Pozor na pokazené, zaplesnivelé zrniny. Také radšej nedávať.

     Ďakujem za návštevu mojej stránky. Som rád ak moje informácie a rady Vám boli na úžitok. Rád som pomohol.

Ľubomír M.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.