Choď na obsah Choď na menu
 


Výživa v chove papagájov

8. 12. 2009

     Cieľom každého chovateľa exotického vtáctva je mať doma zdravého okrídleného spoločníka, poprípade chovný pár, schopný odchovať zdravé potomstvo. Zdravie operenca chovaného v klietke môžu ovplyvňovať dva základné faktory. Primárnym faktorom je výživa a sekundárnym faktorom je životospráva. Obidva faktory sa vzájomne prelínajú, sú rovnako dôležité a nemôžu existovať samostatne.

Obrázok

     Jedným z primárnych faktorov, ktoré priamo vplývajú na zdravie exotických vtákov chovaných v zajatí je výživa. Voľne žijúci vták si vyberá potravu podľa vlastných potrieb z pestrej palety, ktorú mu príroda poskytuje. Papagáj chovaný v klietke je odkázaný na kŕmenie chovateľom. Vo všeobecnosti platí, že výživa, ktorú prijíma papagáj, by mala byť čo najpestrejšia. K správnej výžive papagája nepatrí len základné krmivo, ktorým sú zrniny podávané v rôznych zmesiach, ale aj čistá voda primeranej kvality, ovocie, zelenina a dostatočný prísun slnečného žiarenia. Výživu preto možno rozdeliť do šiestich základných zložiek: 

1. Voda

2. Zrniny

3. Ovocie, zelenina a zelené krmivo

4. Slnečné žiarenie

5. Živočíšne krmivo, piesok-grit, sépiová kosť

6. Doplnky výživy

     Prvých päť zložiek výživy považujem za kľúčové a podstatné. Pri dodržaní predchádzajúcich piatich zložiek výživy, šiestu doplnkovú zložku považujem za nepodstatnú, nedôležitú, v niektorých obdobiach života, však môže byť pre papagája nepostrádateľná napr. staroba papagája, v období rekonvalescencie, počas ochorenia, pri nedostatku vitamínov, vyčerpanie po hniezdení, pri strese a pod. 

Obrázok

1. Voda

     Látka nevyhnutná pre život. Podáva sa v napájačkách alebo kúpeľničkách. Mne sa osvedčili kúpeľničky, ktorých súčasťou je plastový priesvitný kryt, ktorý zamedzuje znečisteniu vody výkalmi operencov. Dbám na to, aby voda mala čo najmenší obsah chlóru a uhličitanov. Chlór je plyn, ktorý sa z vody odparí. Najlepšie je vodu skladovať v otvorenej nádobe napr. plastovej fľaši v chladničke. Vodu mením podľa potreby minimálne raz denne. Miesto vody môžeme papagájovi podať aj slabý výluh čaju z rumančeka pravého (matricaria chamomilla) alebo čierneho ruského čaju. Čajík je dobrý aj na posilnenie imunitného systému vtáka v období stresu.

Obrázok

2.Zrniny

     Zrniny podávam v suchom stave, naklíčenom a tiež aj nabobtnalom. Pozri rubriku „Naklíčené zrno“. Počas klíčenia je zrniny potrebné aspoň dva krát počas dňa opláchnuť vodou. Naklíčené a nabobtnalé zrniny podávam vysušené v utierke tak, aby bolo čo najmenej vlhké.

Obrázok

     Zrniny používané na kŕmenie by mali byť čo najrozmanitejšie. Ja kŕmim bielym, červeným, žltým a senegalským prosom, lúpaným a nelúpaným ovsom, čiernou, bielou a pásikavou slnečnicou, konopím, lesknicou, ľanom a kardi. V predajni možno kúpiť už pripravené namiešané zmesi zrnín. Mne sa osvedčilo krmivo Tatravit pre andulky a pre papagáje, ktoré miešam podľa potreby v pomere 1:1, alebo 2:1. Malé papagáje kŕmim zmesou, ktorá je menej bohatá na slnečnicu. Lúpanu slnečnicu nepoužívam vôbec.

Obrázok

     Zrno plesnivé, zašpinené, staré, zapáchajúce hnilobou, alebo s nadmerným množstvom prachu nikdy nepodávam na skŕmenie, pretože môže vážne poškodiť zdravie vtáka. Takto znehodnotené zrno je nevhodné na skrmovanie.

Obrázok

3.Ovocie, zelenina a zelené krmivo

      Ovocie a zelenina sú neodmysliteľnou súčasťou jedálnička vtákov. Obsahujú základné vitamíny a minerálne látky poprípade aj stopové prvky, ktoré podporujú imunitný systém, látkovú výmenu, vitalitu, plodnosť, kvalitu operenia a celkovo zdravie vtáka. Ovocie a zeleninu podávam narezanú na malé kúsky, primerane podľa veľkosti papagája, v samostatnom krmítku.

Obrázok

     Papagájiky šedokrídle radi príjmajú jablko, hrušku, jahody, ríbezle, banány, broskyne, mandarínky, pomaranče, hrozno, kivi, mrkvu, čínsku kapustu, cibuľu, karelab, jadierka papriky, paradajku, špenát, karfiol a brokolicu. Niekedy im podávam aj zamrazenú zeleninovú zmes obsahujúcu hrášok, kukuricu, mrkvu, karfiol, petržlen a rúžičkový kel. Toto krmivo rozmrazím a posekám na drobnejšie kúsky. Dbám aby krmivo nebolo studené.

Obrázok

     Zelené krmivo podávam od jari do neskorej jeseni a to listy a kvety púpavy lekárskej (taraxacum officinale), listy skorocelu kopijovitého (plantago lanceolata). Chovatelia kŕmia exotické vtáky inými druhmi bylín a tráv, ako je napr. štiav kyslý (rumex acetosa), kapsička pastierska (capsella bursa pastoris). Celoročne podávam aj konáriky zo stromu vŕby, bázy čiernej a jarabiny. Červené plody jarabiny sú tiež zaujímavým krmivom.

Obrázok

      Ovocie, zeleninu a zelené krmivo je potrebné podávať tak isto v čerstvom stave, očistené a umyté v teplej tečúcej vode. Zelené krmivo a konáre stromov nezbieram blízko ciest, alebo oblastí, kde sa prevádzal postrek pesticídmi proti škodcom alebo hubám. Konárik od stromu oddelím záhradníckymi nožnicami čo najšetrnejšie tak, aby som čo najmenej poškodil strom. Konárik postačí umyť pod tečúcou teplou vodou. Ja z konárika upletiem kruh, ktorý slúži pre vtáčiky ako malý posed, hračka a tiež na okusovanie a brúsenie zobákov.

Obrázok

4.Slnečné žiarenie

     Pobyt na čerstvom vzduchu a teplé lúče slnka sú dôležité nielen pre človeka, ale aj pre zviera. Slnečné žiarenie je zdrojom UV žiarenia, ktoré podporuje tvorbu vitamínu D. Doprajte svojím opereným miláčikom, teplé lúče slnka počas celého roka. Postačí otvoriť okno pri miernom počasí tak, aby slnečné lúče dopadali na vtáka cca 1 hod. denne. Pozor na prievan v byte, vtáci ho neznášajú.

     UV žiarenie poznáme: UV-B (280-315 nm), ktoré je považované za škodlivé a pri vyššej intenzite spôsobuje poruchy zraku a rakovinu kože. Ma dezinfekčné účinky zabíja mikroorganizmy. UV-A (315-400 nm) podporuje tvorbu vitamínov skupiny D, najme vitamínu D3, ktorý napomáha lepšej absorpcií vápnika do organizmu. Nedostatok vitamínov skupiny D vedie k poruchám kostí, rozmnožovania a metabolizmu.

5.Živočíšne krmivo, piesok-grit

     Živočíšne krmivo nahrádza hmyz, ktorým si vtáci voľne žijúci v prírode spestrujú jedálniček. Mimo obdobia hniezdenia pripravujem raz týždenne vaječnú zmes, ktorá poskytuje papagájovi chovanému v ľudskom obydlí potrebné živiny. V období hniezdenia je potrebné podávať vaječnú zmes oveľa častejšie. Prípravu vaječnej zmesi nájdete v rubrike „Vaječná zmes“.

Obrázok

     Chovatelia exotických vtákov v malej miere prikrmujú aj doma chovanými červami, ktoré sú bohaté na proteín. Najčastejšie sa vtákom podávajú múčne červy a larvy zavíjača voskového.

Obrázok

     Grit alebo piesok napomáha lepšiemu tráveniu zrnožravých vtákov a obsahuje cenné minerály a preto by mal byť vtáčikom dostupný v klietke po celý deň. V obchodoch s chovateľskými potrebami ho predávajú s rôznymi vôňami, ako podstielku do klietok. Ja používam ako podstielku noviny, preto majú vtáci piesok-grit v krmítku v klietke.

Obrázok

     Sépiová kosť je nutná hlavne pred a v období hniezdenia. Je zdrojom vápnika a ďalších minerálnych látok. Vtáčik však potrebuje mať dostatok slnečného žiarenia alebo vitamínu D3, inak vápnik nemôžu absorbovať do organizmu. 

Obrázok

     Zdrojom vápnika je aj vaječná škrupina. Podávam ju dobre vysušenú a rozdrvenú denne.

Obrázok

6.Doplnky výživy:

     Chovateľ nesmie zabudnúť ani na prísun vitamínov a minerálnych látok, ktoré napomáhajú regenerácií vtáčika po hniezdení, podporujú zdravie a odolnosť voči chorobám a tiež napomáhajú pri udržaní zdravého operenia. Ja uprednostňujem zelené krmivo, ovocie a zeleninu, ktoré podávam denne, nakrájanú na drobné kúsky a považujem to za dostačujúce na prísun potrebných vitamínov a minerálov. Raz týždenne používam prípravok Roboran pro exoty mimo obdobia hniezdenia. Chovatelia by mali v rozumnej miere podávať syntetické vitamíny a minerály tak, aby nedošlo k predávkovaniu organizmu chovaného jedinca. Synteticky vyrábané vitamínové produkty možno kúpiť v kvapalnej forme ako kvapky, ktoré sa pridávajú v predpísaných kvapkách do vody a v tuhej forme ako prášok, ktorý sa pridáva do mäkkých krmív.

Obrázok

     Každá zložka výživy má svoje opodstatnenie a dôležitosť. Zanedbanie ktorejkoľvek zložky výživy sa nepriaznivo odrazí na zdraví vtáčika chovaného v klietke. Aj pri zabezpečení najlepšej výživy môže vták žijúci v klietke trpieť chorobami, ak mu nezabezpečíme aj zdravú životosprávu. Pod zdravou životosprávou treba rozumieť výživu s minimálnou mierou tukov, bohatú na ovocie a zeleninu, častý pobyt na čerstvom vzduchu a slnku s možnosťou úkrytu v tieni, zabezpečenie prijateľnej teploty hlavne v zimnom období podľa druhu opereného jedinca, zabezpečenie dostatočného pohybu a preletu tak, aby boli vtáci po celý rok v dobrej kondícií a chrániť operených miláčikov pred akýmkoľvek druhom stresu. Stres sa veľmi podstatne podpisuje na zdraví každého zvieraťa. Stresovým spúšťačom môže byť napr. náhla zmena teploty, časté plašenie jedinca v klietke, presťahovanie vtáčika, naháňanie a násilné chytanie vtáčika do ruky atd. Výživa a zdravá životospráva sa vzájomne prelínajú a významne ovplyvňujú zdravie, reprodukciu a vitalitu exotických vtákov  chovaných v zajatí.

Ľubomír M.

 
 
 
 
 
 
 
  

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

papagaj

(alexandra7777, 17. 4. 2012 18:37)

kúpila som si papagája mám ho tretí den vaša rada o výžive mi velmi pomohla ,lebo je velmi podrobne napísany dakujem .