Choď na obsah Choď na menu
 


Hniezdna búdka a vlhkosť vzduchu

1. 9. 2010

    Podstatným faktorom ktorý ovplyvňuje správanie zvierat a výrazne vplýva na rozmnožovanie živočíchov v prírode je klíma.  Striedanie ročných období prináša so sebou zmeny v počasí, teplote, vlhkosti vzduchu a objeme vodných zrážok, čo sa prejaví aj zmenou klímy prostredia v ktorom živočíchy žijú. Klimatické zmeny výrazne ovplyvňujú život na modrej planéte Zem.

Obrázok

     Exotické vtáctvo chované v zajatí hniezdi väčšinou v hniezdnych búdkach. Úspešnosť hniezdenia v chovateľstve je ovplyvnená rôznymi faktormi napr. harmóniou páru, skúsenosťou vtáčích rodičov, zložením ponúkanej potravy, životnými podmienkami vtákov ale aj klímou. Papagáje chované v panelových domoch sídlisk žijú v klíme, ktorá sa vyznačuje celoročnou stálou teplotou 18-25˚C a nízkou vlhkosťou vzduchu. Vlhkosť vzduchu je v panelovom dome najnižšia v čase vykurovacieho obdobia, kedy môže klesnúť pod 40%, čo môže spôsobiť odumretie zárodku vajíčka.

     Chovatelia vlhkosť vzduchu v hniezdnej búdke upravujú rôznymi spôsobmi:
1.Kropia vodou drevené steny hniezdnej búdky, poprípade výstelku hniezdnej búdky pomocou rozprašovača.
2.Používajú rôzne typy elektrických zvlhčovačov vzduchu umiestnených v chovných miestnostiach.
3.Pod dno búdky dávajú nádobu s vodou.

Obrázok

Obrázok

     Uprednostňujem posledný spôsob, ktorý sa mi zdá najprijateľnejší a najlacnejší. Dno búdky je potrebné upraviť, preto doň vyvŕtame dierky vrtákom s priemerom 6 mm. Nádobu s vodou možno upevniť pod dno hniezdnej búdky viacerými spôsobmi.

Obrázok

     V praxi sa mi najviac osvedčil spôsob upevnenia nádoby s vodou na dno hnieznej búdky, s ktorým by som Vás chcel oboznámiť. Je veľmi jednoduchý a praktický.

Obrázok

      Potrebujete k tomu prázdny obal, alebo box od CD. CD box pozostáva z dvoch plastových častí.

Obrázok

     Spodnú plastovú časť CD boxu je potrebné upraviť vyrezaním otvoru. Otvor možno vyrezať lupienkovou pílkou, alebo vypáliť pomocou rozpáleného klinca. Ja som otvor vyrobil pomocou rozpáleného klinca a trvalo mi to cca 15 minút. Rozpáleným klincom som ešte urobil aj dierky na uchytenie spodnej plastovej časti CD boxu k drevenému dnu hniezdnej búdky, ktorý som upevnil pomocou samo rezných šraub.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

     Vrchnú priesvitnú časť plastového CD boxu naplníme vodou a uchytíme do spodnej časti CD boxu, ktorá je už upevnená na drevenej časti hniezdnej búdky. Množstvo vody v plastovom boxe možno kontrolovať vizuálne a podľa potreby dopĺňať.

Obrázok

Obrázok

     Dúfam, že aj takáto jednoduchá pomôcka Vám pomôže zvýšiť vlhkosť vzduchu v hniezdnej búdke.

Ľubomír M.

 

 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.