Choď na obsah Choď na menu
 


Citrusové plody

25. 5. 2012

Šťavy s citrusových plodov sú bohaté na vitamín C ktorý, povzbudzuje organizmus vtáčika, zmierňuje slabosť a následky stresu. Citrón sa považuje za chemoterapeutický prostriedok používaný bežne vo svete k znižovaniu rastu rakovinových buniek.

Vitamín C je kyselina L-askorbová je neodmysliteľnou súčasťou výživy exotických vtákov. Patrí medzi antioxidanty. Významnou mierou sa zúčastňuje na metabolických pochodoch organizmu a na tvorbe červených krviniek. Zvyšuje kvalitu spermy a oplodnenosť vajec. Vtáci si dokážu vitamín C syntetizovať t.j. vytvárať sami. Zvýšený prísun je potrebný pri rozmnožovaní, pri odchove mláďat a pri chorobách. Pri jeho nedostatku sú obranné schopnosti organizmu všeobecne znížené.

V chovateľstve exotických vtákov sa podáva vo forme najmä citrusových plodov, cibuli a v zelených rastlinách. Vtáci s potešením berú citrón, alebo pomaranč. Ak tomu tak nie je odporúčam občas podávať napr. citrónovú alebo pomarančšovú šťavu vhodným spôsobom do vody, preventívne cca 5-10 kvapiek na kúpeľničku počas 2-3 dni. Citrónová šťava má antimikrobiálne, antibakteriálne, protiparazitické účinky. Okyslením sa spomalí proces tvorby baktérií vody v kúpeľničke.

Po transporte, chorobe a preperovaní papagájikov citrónovú alebo pomarančovú šťavu podávam do vody častejšie, to je raz za dva týždne počas dvoch dní, alebo podľa potreby. Citrón priaznivo ovplyvňuje nepokojné nervy, preto ho používam aj pri zlozvykoch spojených s okusovaním, vytrhávaním, alebo iným seba poškodzovaním peria zo strany operencov.

Ľubomír M.

Text a obrázky: papagaje.blog.cz/1205/citrusove-plody

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.