Choď na obsah Choď na menu
 


Ako správne upevniť konár do klietky

7. 5. 2009

Väčšinou kúpite klietku aj s drevenými bydlami, ktoré sa upevňujú do drátenej konštrukcie klietky. Takto upevnené bydlo je však nepružné a tvrdé. Bydlá sú väčšinou rovnakej hrúbky, vypracované, nevhodné pre vtáka. Najlepšie je použiť prírodný konár stromu, neopracované bydlo aj s kôrou, ktoré je potrebné správne uchytiť tak, aby čo najviac pripomínalo sed na  strome, svojou pružnosťou.

Odr.1.

Obrázok

Na uchytenie jedného dreveného bydla potrebujete 1 ks. šroub, priemer 6 mm, dľžka cca 7 mm, záleži od veľkosti konára a rozpätia drátenej konštrukcie klietky, ktorý je z polovice samorezný do dreva a má tiež metrický závit na maticu, 2 ks. matíc, 1 ks. motýlik (matka ktorú možno zašrubovať bez použitia náradia, to je vlastnou rukou, 2 ks. väčších podložiek o priemere 30 mm. Viď obr. 1a 2.

Obr.2.

Obrázok

Všetky veci nakúpite v železiarstve alebo v obchodoch pre domácich majstrov. Uchytenie piatich bydiel ma stálo cca 1,5 eur.

Pracovný postup: Na metrický závit šruobu, rukou natočíme maticu cca menej ako 1 cm. Druhú maticu natočíme tak, aby vznikla kontra, čo nám umožní zašraubovať šroub do dreva,  alebo šroub v prípade potreby vyšraubovať z dreva von. Viď obr. 3.

Obr.3.

Obrázok

Do pripraveného umytého konára urobíme vŕtačkou dierku, aby sa nám ľahšie našraubovala šrouba do dreva. Šroub dotiahneme až po matku. Viď obr. 4 a 5.

Obr.4.

Obrázok

Obr.5.

Obrázok

Uvoľníme kontru medzi maticami, na už zašraubovanej šroube. Jednu z matíc odstránime. Takto máme pripravený konár na uchytenie do klietky. Obr. 6 - 8. Ak by sme chceli šroubu uvoľniť z konára, stačí znovu našraubovať maticu a urobiť kontru. Takýmto spôsobom šroubu dostaneme z dreva von napríklad vtedy, keď konárik vtáci užívaním zničia a potrebujeme ho vymeniť.

Obr.6.

Obrázok

Obr.7.

Obrázok

Obr.8.

Obrázok

Na takto pripravený konár stačí už len nasunúť podložky, ktorými sa bydlo prichití o drátenú konštrukciu klietky, ktoré sa stiahnu silou ruky motýlikom. Takto prichytený konár pevne drží a je aj dostatočne pružný. Obr. 9 - 13.

Obr.9.

Obrázok

Obr.10.

Obrázok

Obr.11.

Obrázok

Obr.12.

Obrázok

Obr.13.

Obrázok

Dúfam, že som vám ponúkol jednu z možností, ako správne upevniť konár do klietky. Návod myslím si nie je zložitý, je lacný a uchytenie je aj estetické. Ďakujem za návštevu mojej stránky a budem rád, ak mi dáte vedieť ako sa vám toto uchytenie osvedčilo.

Ľubomír M.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.