Choď na obsah Choď na menu
 


Ako možno exotickému vtáctvu podávať konáriky na okus

3. 3. 2011

     Papagáje chované v klietkach získavajú okusovaním kôry drevených konárov potrebné výživné látky. Vtáci sa touto činnosťou nielen zabavia, ale často si v období toku drobný drevený materiál zastrčia zobáčikom do peria a nosia ho do hniezdnej búdky, kde si z neho vytvárajú hniezda. Takéto správanie je charakteristické najme pre agapornisov alebo mníchov šedých. Celoročné podávanie drevených konárov na okus považujem preto za nevyhnutné a potrebné.

Obrázok

      Chovatelia najčastejšie zbierajú konáriky z ovocných stromov, ako je jabloň, hruška, čerešňa a slivka. Možno podávať ak konáriky lesných listnatých stromov ako je dub, buk, javor, breza. Najlepšie sa mi osvedčili konáre vŕby a bázy čiernej. Konáriky je možné vtákom predkladať aj s listami. Bázu čiernu podávam bez listov. Pre vysoký obsah živice sú vhodné aj konáriky z ihličnatých stromov napr. smrek, jedľa a sosna. Konáriky zbieram v lokalitách s čo najmenším priemyselným znečistením. Neodporúčam zber v blízkosti ciest a železničných dráh. Konár oddeľujem od stromu čo najšetrnejšie čistým rezom, najlepšie záhradníckymi nožnicami.

Obrázok

      Konárik možno iba jednoducho položiť na dno klietky. Tento spôsob však nepovažujem za estetický a navyše je nehygienický a nepraktický. Konáriky určené na okus sa znečistia trusom operených obyvateľov klietky, pomerne rýchlo sa vysušujú a vtáci o ne prestanú javiť záujem. Za vhodnejší spôsob považujem vloženie drevených konárikov do nádoby s vodou, ktorú upevníme na stenu klietky. Konárik z listnatého alebo ihličnatého stromu, nielen skrášli životný priestor vtáčika v klietke, ale vytvorí mu aj prirodzené zátišie, v ktorom sa môže schovať. Nádoba s vodou nezavadzia pri dennej výmene podstielky a neznečisťuje sa trusom.

Obrázok

     Vo svojej klietke používam plastovú nádobu od vitamínov alebo liekov o objeme 150 až 200ml. Každá nádoba má uzáver, do ktorého možno urobiť väčšie dierky pre jednotlivé drevené konáriky. Vtáci tak konárik určený na okus z nádoby nevytiahnu. Plastový uzáver však môžu papagáje rozhrýzť, preto je vhodnejšie do hrdla nádoby urobiť niekoľko malých dierok vŕtačkou alebo rozpáleným klincom. Tenkým železným drôtom alebo rybárskym lankom vypletieme otvor nádoby tak, aby sa do nádoby dal zastrčiť drevený konár prijateľnej hrúbky.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

     V hornej časti nádoby urobíme ešte jeden otvor na šraubu, pomocou ktorej upevníme plastovú nádobu s vodou a konárikmi určenými na okus na drôtenú časť klietky. Spôsob upevnenie nádoby na drôtenú stenu klietky je podobný, ako pre upevnenie bydiel v klietke. (Pozri. " Ako správne upevniť konár do klietky".) Vodu v nádobe vymeníme rastlinám minimálne raz za týždeň.

Obrázok

     Pravidelný prísun drevených konárikov na okus ocenia operenci zvýšenou dennou aktivitou v klietke. Chovateľom exotického vtáctva pri zbere drevených konárikov prajem príjemnú prechádzku a strávené chvíle v prírode na čerstvom vzduchu.

 

Ľubomír M.

 

 

 


 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.