Choď na obsah Choď na menu
 


Chovateľské zariadenie Ing. Pavol Jozefa zo Smižian

9. 6. 2012

Človek si neuvedomuje skutočnosť, že je neoddeliteľnou súčasťou prírody. Svojím nezodpovedným správaním vážne narušuje jej prirodzenú rovnováhu. Je potrebné vyvíjať aktivity, ktoré smerujú k ochrane prírody. Lásku k prírode a k zvieratám získavame v procese výchovy, vzdelávania a voľno časových záujmových aktivít, ktorými môže byť aj chovateľstvo. Chov exotického vtáctva nám pomáha poznávať správanie a jednotlivé druhy vtákov v ich najrozmanitejších formách a farebnosti. U chovateľa sa rozvíja osobnosť smerom k zodpovednosti, trpezlivosti, pracovitosti a starostlivosti o opereného zverenca. Zo záujmovej činnosti sa stáva aktivita na celý život.
 
Jedným z chovateľov, ktorému učarovalo exotické vtáctvo je Ing. Pavol Jozef, ktorý sa tejto aktivite venuje 7 rokov. Začínal ako každý chovateľ s jednou klietkou v ktorej choval andulky. V súčasnosti sa zaoberá chovom najmä pyrúr, ktoré patria medzi ohrozené juhoamerické druhy papagájov. V jeho voliérach nájdeme 12 druhov pyrúr-pyrrhur napr. pyrura rupicola sandiae, pyrura molinae v mutáciach ako tyrkysova, tyrkysová škorica, opalinová škorica, opalinova tyrkysová škorica, pyrura hypoxant, pyrura frontalis, pyrura cruentata, pyrura perlata perlata, pyrura lepida coerulescens, pyrura picta roseifrons, pyrura picta picta, pyrura leucotis emma, pyrura leucotis griseipectus, pyrura hoffmani, forpusy, papagáje senegalské, amazóniky čiernotemené a aratingy slnečné. Vtáctvo nielen chová ale aj úspešne rozmnožuje. Pán Jozef sa mi pochválil s odchovom agapornisa etiópskeho.
 
Chovateľské zariadenie pána Jozefa tvorí vtáčí murovaný domček s červenou škridlovou strechou, ktorý zaujme svojou útulnosťou, jednoduchosťou a praktickosťou. Vnútorné rozmery domčeka sú cca š10m*h3m*v2,2m. Priestor vtáčieho domu je vybavený klietkami postavenými pri stene po obidvoch stranách miestnosti. Klietky sú postavené na seba, v dvoch poschodiach, na jednej strane miestnosti a troch poschodiach na druhej strane miestnosti. Debnový korpus klietok je drevený s prednou kovovou maskou, vyrobenou s hliníkového profilu a bodového pletiva, s okom 12*12 cm. Každá klietka je vybavená kovovým vysúvateľným dnom a otočným kŕmnym pultom do ktorého sú osadené tri nerezové misky. Chovná miestnosť je v zime vyhrievaná dvomi radiátormi umiestnenými na stene. Na radiátoroch sú osadené termoregulačné ventily na reguláciu požadovanej teploty v miestnosti.
 
Jedna strana domčeka v ktorej sú postavené dva rady na sebe stojacích klietok je prepojená s vonkajšími voliérami 20*20 cm veľkými výletovým oknami. Do výletových okien je v zime osadený plast s kruhovým otvorom o priemere 8 cm. Podľa pána Jozefa tento spôsob riešenia výletu do voliéry sa mu osvedčil, lebo ušetrí viac tepla počas zimného obdobia. Papagáje radi využívajú vonkajšie voliéry aj v tuhých mrazoch, len čo trošku zasvieti slnko.

Vonkajšie výlety majú cca š5m*h2m*v2 m. Sú rozdelené bodovým pletivom, vertikálne na 6 častí a tiež horizontálne po celej šírke voliéry. Horizontálnym rozdelením vonkajšieho výletu p. Jozef maximálne využil priestor chovateľského zariadenia tak, že vytvoril dva výlety nad sebou o výške cca 1m pre každý výlet. Dno voliér je vysypané kamienkami.
 
Búdky sú zavesené na pletive klietky vo vnútornej časti chovnej miestnosti. Pyrury v búdkach veľmi radi prespávajú. Používa búdky o rozmere š25*h25*v40 cm s otvorom 8 cm. Na zadnej časti búdky sú umiestnené dvierka, ktorými možno vykonať kontrolu počas hniezdenia. Rozmery klietok pre pyrury sú š100*h60*v60m.
 
Ďakujem p. Ing. Pavol Jozefovi, že bol ochotný podeliť sa s nami o chovateľské skúsenosti a prajem mu mnoho úspechov, zdravia a síl nielen v chovateľstve, ale aj osobnom živote.
Tento príspevok a fotografie sú zverejnené so súhlasom p. Ing. Pavol Jozefa.

Ľubomír M.

Texr a foto: papagaje.blog.cz/1206/chovatelske-zariadenie-ing-pavol-jozefa-zo-smizian

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

pyrrura

(Ľubomír, 17. 3. 2015 9:26)

Dobry deň,mam phyrruru,odchadzam do zahraničia,chcem ju venovať,dakujem t.c.0948478640