Choď na obsah Choď na menu
 


Chov papagájov p. Štefana Gallo z Hnúšte

14. 10. 2009

     Pán Štefan Gallo sa zaoberá chovom rôznych druhov papagájov už dlhšiu dobu. V jeho chove nechýbajú klasické druhy  bežne chovaných papagájov, ako je papagájec vlnkovaný, korela a rozela pestrá. K náročnejším druhom patrí napr. ara  nobilis, ktorá patrí k najmenším v rámci druhu. Chová tri druhy agapornisov a to agapornis fisher, agapornis škraboškový a agapornis ružovohrdlý.  Patrí k chovateľom, ktorí preferujú voliérovy chov na záhrade v období od jari do jesene a v zimnom období vtáčence prezimujú v jednej miestnosti, ktorú ma zriadenú na tento účel vo svojom dome. Páči sa mi to, že všetky tri druhy agáčikov sú v zimnom období uchovnené spolu a majú možnosť voľného preletu v pomerne veľkej miestnosti a aj počas zimy sa udržujú v dobrej kondícií pohybom. 

Obrázok

     Na internetovej stránke www.agapornisy.estranky.sk sa dozviete viac o chove týchto krásne vyfarbených afrických vtákoch. Mňa zaujali rubriky: "Kríženci, Agapornis, Ručné dokrmovanie, Najčastejšie chyby". Zaujímavý je aj fotoalbum.  Svoj chov papagájov sa snaží rozšíriť aj o ďalšie druhy.

Obrázok

     K novým chovným druhom ktoré si zadovážil patrí papagájik šedokrídly. Podľa jeho slov v súčasnej dobe obmedzuje chov agapornisov a chce sa viac venovať chovu forpusov. Dodal ešte, že sú to úžasní vtáci. Neostáva mi nič iné, iba s ním súhlasiť.

Obrázok

     Pán Štefan si zadovážil pekný párik forpusov. Samec je americký žltý a samička modrá mutácia. Kúpil ich na parrot society show oktober 2009  v Stafforde vo Veľkej Británií, kde v súčasnosti žije a pracuje. Jeho snom je zadovážiť si aj ďalšie mutácie tohto krásneho juhoamerického papagájika. Poslal mi niekoľko zaujímavých fotiek o ktoré by som sa chcel podeliť aj s Vami.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

     Pridávam aj internetovú stránku s krátkym videom papagájika šedokrídleho od  p. Štefana: www.youtube.com/watch?v=mhPC-dWmUnc 

Obrázok

     Mňa zaujala klietka, ktorú by som Vám chcel podrobnejšie opísať. Klietka je praktická, rozoberateľná s dostatočným počtom otvorov. Rozmer klietky je 100*50*50 cm (d*h*v). Je ideálna pre malé papagáje. Jej prednosťou je aj kvalitná povrchová úprava čiernej farby, ktorá je odolná oteru a zobáčikom jej obyvateľov. Za výhodu možno považovať aj veľký otvor v prednej časti klietky, ktorý sa otvára posunom hore. Veľký otvor nám uľahčuje manipuláciu pri upevňovaní bydiel na pletivo klietky, pri čistení a umožňuje vtákom bezpečný vlet do klietky bez toho aby sa zranili. Oceňujem aj menšie otvory pri kŕmidlách a na boku klietky. Spodnú časť  klietky tvorí vysúvateľný plastový zberač nečistôt nad ktorým sa nachádza drátený rošt. Klietka stála cca 26 £.

Obrázok

     Pán Štefan má mnoho plánov do budúcnosti vo svojej záľube, ktorou je chovateľstvo.  Jeho snahou je rozšíriť svoj chov aj o iné druhy papagájov prevažne z oblasti Južnej Ameriky, preto sa rozhodol postaviť nové  chovné zariadenia na ktorých v súčasnosti usilovne pracuje. Stavia nové voliéry na Slovensku. Jeho plány v chovateľstve sú odvážne a hovorí sa, že odvážnym šťastie praje. Držím mu palce v jeho chove operencov a prajem mu hodne zdravia a síl aj v osobnom živote.

     Tento príspevok, fotografie a krátke video sú zverejnené so súhlasom p. Štefana Gallo. Prajem Vám pekné čítanie a ďakujem za návštevu mojej stránky.

Ľubomír M.

   

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.