Choď na obsah Choď na menu
 


Forpus coelestis, papagájik šedokrídly, papagájik modrokrký

Výška: 12 cm

Váha: cca 40g

Rod: Forpus

Pôvod: Oblasť Južnej Ameriky, Peru, Ekvádor

Veľkosť krúžkov: 4,0 - 4,5

Typ klietky: Min. 60dx40hx50v. Ja používam klietku o rozmeroch: 70dx45hx82v. Čím väčšia klietka,  tým lepšie. Vhodný je aj prelet po byte.

ObrázokObrázok

 Pohlavná dvojtvarosť:

Samec: Modré znaky  na hlave, na krídlach a na kostrči. Je o niečo zavalitejší ako samička. Postoj je väčšinou vzpriamenejší ako u samice.

Obrázok

Samica: Má odtiene zelenej farby, tmavšia zelená na chrbte, chvoste, krídlach a vrchnej časti hlavy. Zeleno žltá okolo zobáka a brucha. Modré znaky na hlave, krídlach a kostrči úplne chýbajú. Je trochu útlejšia a postoj má učupenejší.

Obrázok 

Povaha: Je teritoriálny voči svojmu druhu v období hniezdenia. Doporučujem chovať samostatne v klietke odporúčanej veľkosti a v páre. Nie je vhodným druhom ani na skupinový chov v spoločnej voliére s inými väčšími druhmi, pretože útočí na nohy ostatným vtákom. Mimo obdobia hniezdenia je možné umiestniť viac párov vo voliére na krátke obdobie. Odporúčam takto umiestnených vtákov pozorovať a prí náznaku agresivity okamžite oddeliť. Vytvára pár na celý život. Mimo obdobia hniezdenia som nepostrehol útočnosť.  V rámci druhu je to tichý vták, vhodný do bytu v paneláku. Vydáva štebotavé zvuky podobné vrabcom. Je to také jemné a tiché čvirikanie. Ak sa vyskytnú nezhody v páre, ich hlasový prejav je hlasnejší, ale trvá len veľmi krátko. V porovnaní s bežnými druhmi chovanými v zajatí (agapornis, korela, papagájec vlnkovaný) je neporovnateľne tichším spoločníkom. Pri troche snahy sa dajú skrotiť. Ja som si zadovážil papagáje, ktoré neboli zvyknuté na bytové podmienky a na ruku chovateľa. Boli veľmi bojazlivé, preto som ich aj nazval Bojka a Bojko. Asi po mesiaci táto bojazlivosť ustúpila, skrotli. Zvykli si na ruku v tom zmysle, že príjmu z ruky maškrtu (napr. naklíčené semienko slnečnice, alebo inú dobrotu), v prítomnosti človeka sa neplašia a voľne poletujú z klietky na vtáči strom. Radi sa kúpu. Moje neboli zvyknuté na kúpanie, ale postrehol som, ako si močia prednú časť tela v napájačke s vodou. Preto som si zadovážil kúpeľničku.  

Obrázok 

Potrava: Vtáči zob pozostávajúci s prosa slnečnice, lesknice, ovsa a pšenice. Ja používam krmivo pre andulky (Tatravit ) a krmivo pre papagáje ( Tatravit) zmiešané v pomere 2 ku 1.  Majú radi naklíčené proso, slnečnicu a iné zrniny, pretože je to malý papagáj, slnečnicu treba podávať v rozumnej miere, lebo spôsobuje obezitu (obsahuje veľa tukov). Majú radi jablko, mrkvu, púpavu ( púpavové listy), listy skorocelu a potrebné vytamíny získavajú aj  okusovaním kôry stromov (vŕba  a iné  napr. ovocné stromy). Raz do týždňa im pripravujem váječnú zmes obohatenú o vitamíny a minerály (do váječnej zmesy pridávam vitamínový prípravok Roboran pre exoty). Myslím si že ju moc nechcú, preto im do nej pridávam trocho zobu. V krmítku by nemal chýbať grit pre lepšie trávenie papagájikov.

Obrázok 

Chov na Slovensku: Tento juhoamerický papagájik bol v bývalom Česko-Slovensku pomerne obľúbený  a chovaný.  V súčasnosti je však jeho chov dosť ojedinelý. Súvisí to aj s problémami pri rozmnožovaní vtáka, ktorý sa rozmnožuje len v preňho vhodných podmienkach. Ak sa rozhodnú zahniezdiť, hniezdi v búdke rôznych veľkostí pri zemi, ale aj vysoko, dlhé roky. Pre svoju povahu, krásu, milé správanie, prítulnosť a priestoovú nenáročnosť na chov, je v súčasnosti pomerne žiadaným druhom.Cena na trhu  je u základného sfarbenia (hore popísaného) do 20 eur za kus.

Dúfam že vám moje informácie v chove pomôžu a budem rád za podnetné návrhy na zlepšenie mojej stránky.

Barborka M. a Ľubomír M.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Chov papagajika

(Janci, 8. 5. 2015 10:46)

Dobry den chcem sa opytat od kedy sa mozu papagajiki odchovavat ja mam decembrovu samicu aj samca a ci mozu mat budku stalw alebo len pri odchove a aky material im treba na hnuezdenie dakujem.

Re: Chov papagajika

(Ľubomír M., 8. 5. 2015 12:01)

Dobrý deň Janci.
Ideálne je keď papagájiky začnú s hniezdením v 1 roku veku. Ako podstielku do hniezdnej búdky používam drevené hobliny zmiešané s akvaristickou rašelinou. Podstiejku zvlhčím vodou pomocou rozprašovača a dám do hniezdnej búdky. Vzdušná vlhkosť v hniezdnej búdke minimálne 60 percent.
Ďakujem za návštevu tejto stránky.

Záujem o kúpu

(MUDr. Milan Gajdoš , 19. 2. 2015 19:26)

Dobrý deň,

cjcem sa Vás opýtať, či náhodou nemáte na predaj mláďatá papagájika šedokrídleho ? ĎAkujem za odpoveď , s pozdravom, MUDr. Milan Gajdoš , TEL 0905 254 148 / ak nedviham prosim poslať sms /

Re: Záujem o kúpu

(Ľubomír Mišurda, 19. 2. 2015 22:17)

Dobrý večer MUDr. Gajdoš Milan
V súčasnosti mám podaný inzerát na predaj, prostredníctvom internetového portálu "bazos.sk", či "bazar.sk" s názvom Forpus coelestis, Kontakt na mňa nájdete aj na týchto stránkach, poprípade na "papagáje.blog.cz", alebo už spomínaných "bazos.sk", či "bazar.sk".Ďakujem za návštevu tejto stránky.
Ľubomír Mišurda