Choď na obsah Choď na menu
 


Chov forpusov v r. 2009

7. 5. 2009

     Forpus coelestis som si zadovážil od skúseného chovateľa. Predtým som však dlhé hodiny strávil na internete, štúdiom poznatkov o chove vtákov. Rozhodoval som sa medzi agapornisom, senegálcom a forpusom. Návštívil som chovateľa, ktorý choval aj agapornis fisher aj forpus. Počul som hlasový prejav agáčov, keď sa im niečo nepáči. Bol to vysoký piskľavý tón, keď sa ozvali, pomaly mi zaľahlo v uchu. Asi som im bol nesympatický a dávali mi to na vedomie. Ale musím povedať, že sú to krásní vtáci. Forpusy sú oproti agapornisom menší, nie tak mohutní a vyfarbení. Pôsobia veľmi milo, majú príjemný čvirikavý hlas. Sú aktívny, ľahko skrotnú ak sa im človek venuje. V klietke sa stále niečo deje, je na čo sa pozerať.

Obrázok

Obrázok

     Pár forpusov som si priviezol domov od chovateľa v papierovej krabici. Po príchode domov som papierovú krabicu otvoril tak, aby vtáci vleteli do klietky a aby sa stresovali čo najmenej.  Pamätám si, že celú noc sa k sebe túlili v rohu klietky. Ráno som im nasypal pripravenú kŕmnu zmes a miesto vody som im dával harmančekový čaj, veľmi jemne vylúhovaný. Čaj som striedal z vodou, ktorú som nechával odstáť v plastovej fľaši v chladničke. Takáto voda je studená, svieža  a neobsahuje chlór. Vtáčiky boli hladné a kŕmnu zmes začali príjmať hneď. Majú radi proso a slnečnicu v suchom ale aj naklíčenom stave. Samčeka som videl piť vodu ale samičku dlho nie. Bál som sa aby mi neuhynula od smedu. Myslím si, že samček kŕmil samičku a trochu jej pomáhal. Adaptovali sa rýchlo. Samček je takým vodcom a samička ho nasleduje. V tom čase mali 6 mesiacov. O adaptácií vtákov v novom prostredí si môžte prečítať aj v mojom príspevku "Ako postupovať pri krotení vašich operených miláčikov."

Obrázok

     Vo veku osem mesiacov som videl párenie vtáčikov. Búdku som im však nezavesil do klietky, pretože vtáci sú ešte mladí na hniezdenie. Párik sa však dobré znášal. V prvých týždňoch vtáci často nahlas čvirikali hlavne v obedňajších a poobedňajších hodinách a dávali najovo svoju nespokojnosť, alebo naopak radosť, keď som im napr. neotvoril alebo otvoril klietku a umožnil im prelet po byte. Časom si však zvykli tak, že sa hlasnejšie ozývajú  len ojedinele. Môžem však povedať, že ráno a večer sú tichúčko, ani o nich neviem. Cez deň jemne čvirikajú, nepôsobí to na mňa rušivo ale naopak príjemne. Tento čas, keď vtáci ešte nehniezdili,som využil na to, aby si vtáci zvykli na moju ruku a ľudí u nás doma. Výlet po byte majú umožnaný  cca 4 hod. denne aj viac, ale len keď na nich niekto dozerá. Sú to poriadny nezbedníci. Odporúčam vtáči strom, na ktorom  vtáci trávia všetok čas mimo klietky. Snažte sa vtákov viesť k tomu, aby nesadali na nábytok, ale iba na strom. Ak máte v byte nábytok, ktorý je vysoký, vtáči strom by mal byť vyššie ako nábytok, inak si vták radšej sadne na skryňu ako na strom. Vtedy odporúčam na strop izby zavesiť drevený konár ako hrazdu.

Obrázok

     Vtáčiu búdku na hniezdenie som zavesil mojím forpusom vo veku 9 mesiacov. Búdku som najskôr zavesil v dolnej časti klietky, ale neskôr som ju premiestnil do hornej časti klietky. Vtáčia búdka ma rozmer 20*15*15. Na dno búdky som nasypal trochu drevených hoblín. Vtáci si v prvých dňoch búdku nevšímali. Neskôr do nej zvedavo nazerali a vyťahovali z nej drevené hobliny. Pár som však v búdke nevidel aj napriek intenzívnemu páreniu.

Obrázok

     Vo veku 12 mesiacov som  pozoroval časté návštevy hniezdnej búdky samčekom. Samička prichádza do búdky len ojedinele, alebo keď ju zavolá samček. Ak je samček v búdke samička ho čaká na bydielku pred búdkou. Pravidelné párenie a vzájomné kŕmenie sú určitým náznakom ochoty hniezdiť. Nemusí to však byť podmienkou, skôr potvrdením harmónie v páre.

Obrázok

Obrázok

      Myslím si, že už tento rok nezahniezdia. Ďaľšie novinky z môjho chovu forpusov včas oznámim.

 

Ľubomír M.

 

    

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.