Choď na obsah Choď na menu
 


Chov forpusov v r. 2011

1. 12. 2011

Odmenou pre chovateľa za príkladnú starostlivosť o vtáctvo je ich hniezdenie a úspešný odchov. Aj napriek tomu že som sa snažil svojim opereným chovancom vytvoriť čo najlepšie podmienky nedočkal som sa hniezdenia ani tento rok.

Počas zimy som papagájikom podával zmes zrnín pre andulky Versele-Laga Budgies Prestige. Raz týždenne som im podal vaječnú zmes, denne ovocie a zeleninu. Počas vykurovacieho obdobia som prečisťoval a zvlhčoval vzduch v miestnosti v ktorej je postavené chovné zariadenie elektrickým zvlhčovačom ETA, ktorý sa zapína a vypína pomocou spínacích hodín na cca. 20 min, každé 4 hod.

V mesiaci marec som zavesil na klietku drevenú búdku do ktorej som nasypal vrstvu hoblín. Potrebnú vlhkosť v búdke udržiava nádoba s vodou upevnená na jej dne z vonkajšej strany. Pozoroval som pobyt vtákov v búdke a častú kopuláciu páru. Samček vábil samičku do búdky, ale jej záujem o hniezdenie nebol dostatočný. Všimol som si časté nezhody u páru, čo sa prejavovalo vzájomným napádaním vtáčikov. Nezhody vystriedalo upokojenie a udobrovanie sa.

Vtáčiky si vzájomne zobáčikmi preberajú pierka, pričom som si všimol, že samček mierne okusuje a vytrháva pierka samičke na hlave a krku. Samička sa bránila výhražným a nespokojným krikom. Toto správanie vtákov som si všimol už minulý rok v letnom období, počas zimy som ho nepozoroval.

Ako doplnok výživy som páru do vody pridával vitamíny Hydrovit. Vitamín D3 každý druhý týždeň 1kv/kúpeľničku. Vitamín E forte každý druhý týždeň 1kv/kúpeľničku a vit. AD3 raz za dva mesiace 1kv/kúpeľničku. Vit B raz za tri týždne štipku do vaječnej zmesi. Vaječnou zmesou a naklíčeným zrnom som začal prikrmovať dva až tri krát týždenne. Do klietky často dávam konáriky z ihličnatých stromov, alebo bázy čiernej a vŕby, ktoré vtáci radi odštipávajú. Zeleným krmivom púpavy, skorocelu a žihľavy prikrmujem od jari do neskorej jesene. Púpavu majú vtáci k dispozícií aj v zimnom období, lebo ju pestujem v kvetináči.

V mesiaci júl som klietku premiestnil na lodžiu. Vtáci sa tešili zo slnka a teplého vánku. Zmena umiestnenia chovného zariadenia nedopadla podľa mojich predstáv. Dostatok pestrej potravy, slnko, zmena prostredia, alebo pretrvávajúca neochota samičky hniezdiť mohli byť faktormi, ktoré aktivovali samčeka do takej miery, že vytrhal perie samičke na hlave okolo ušných otvorov až na kožu. Aby toho všetkého nebolo dosť, začal si oštipovať perie na prsiach a chvoste. Na tretí deň som klietku vrátil späť do izby na pôvodné miesto k oknu. Vtáci majú možnosť denného preletu po byte v rozsahu min. dvoch hodín s možnosťou vstupu na lodžiu, ktorá je zabezpečená tak, aby vtáčiky neuleteli. Okusovanie peria samčekom sa po pár dňoch zmiernilo, ale nestratilo sa úplne. Vtáci v búdke často pobývali spolu, ale k hniezdeniu sa nemali. Spoločnými silami sa im podarilo dno búdky poškodiť do takej miery, že som ju z klietky odstránil a rozobral.

Pár forpusov som po troch rokoch vzájomného spolužitia roztrhol a umiestnil do dvoch samostatných chovných zariadení vedľa seba. Vtáci ma prekvapili tým, že si veľmi rýchlo zvykli na novú situáciu. Krmivo som zúžil na suchú zmes zrnín a denne trochu ovocia a zeleniny. Už po štyroch dňoch som si všimol zmenu v správaní samčeka, ktorý si prestal oštipovať peria na chvoste a hrudníku. Samičke už začínajú na hlave rásť nové pierka. Veľmi ma to potešilo.

Z hľadiska odchovu považujem rok 2011 za neúspešný. Mojou snahou do budúcich mesiacov je dokúpiť samčeka k samičke druhu forpus coelestis a pokúsiť sa vytvoriť nový párik, ktorý by bol ochotný a schopný zahniezdiť a odchovať potomstvo. Samčeka si ponechám, ale zatiaľ ho s chovu vyradím.

Ľubomír M. Text a foto na papagaje.blog.cz/1112/chov-forpusov-v-r-2011