Choď na obsah Choď na menu
 


Chov forpusov v r. 2010

7. 12. 2010
      Snahou chovateľa exotického vtáctva je vytvoriť čo najlepšie životné podmienky pre svojich chovancov. Odmenou pre chovateľa je hniezdenie a prípadný odchov operencov o ktoré sa stará. Moje forpusy v r. 2009 nezahniezdili, preto som očakával, že zahniezdia tento rok. Moje očakávania však neboli naplnené.

Obrázok

     Papagájiky dostávali počas zimy v r. 2010 zmes zrnín pre andulky a každý druhý deň tú istú zmes zrnín v naklíčenom stave. Raz týždenne som im podával vaječnú zmes obohatenú o vitamíny (Roboran pre exoty) a denne ovocie alebo zeleninu v primeranom množstve. Vtáci majú vždy dostatok drevených konárov vŕby alebo bezu čierneho na okus. V klietke majú celoročne zavesenú sépiovú kosť, ktorú vtáci pravidelne okusujú. Teplota v chovnej miestnosti 20˚C. Vlhkosť vzduchu je v panelovom dome nižšia, hlavne počas vykurovacieho obdobia v zime. Aby som v hniezdnej búdke zvýšil vlhkosť vzduchu upravil som ju tak, že som na jej dno upevnil nádobu s vodou. Odparovaním sa voda dostane do búdky cez malé otvory v jej dne. Pozri: ("Užitočné rady, Hniezdna búdka a vlhkosť vzduchu."). Videl som pravidelné párenie vtákov ale samička nejavila záujem hniezdiť. V búdke sa zdržala len krátko.

Obrázok

     Počas jarného obdobia som stravu pre papagáje obohatil ešte o zelené krmivo. Podával som im listy púpavy, skorocelu alebo žihľavy, narezané na drobnú kúsky. Vtáci zelené krmivo radi prijímajú. Videl som pravidelné párenie vtákov, ale samička sa v búdke zdržala len krátko.

      Ani v letnom období sa situácia s hniezdením môjho páru forpusov nezlepšila. Koncom augusta som preložil chovné zariadenie k oknu. Vtáci majú výhľad cez okno vonku, viac svetla a sú aktívnejší. Zmenila sa poloha nielen klietky ale aj hniezdnej búdky. Vtákom trvalo týždeň, kým si na zmenu zvykli a začali navštevovať hniezdnu búdku. Zmena polohy klietky veľmi pomohla. Papagájiky šedokrídle sa oveľa dlhšie zdržovali v búdke počas dňa. V búdke neprespávajú.

Obrázok

Obrázok

     Na zvýšenie aktivity a zmysluplné krátenie času pobytu v klietke som vtáčikom vyrobil rôzne hračky napr. konáriky ovocných stromov, ktoré radi okusujú, lesklú guľôčku ktorá priťahuje ich pozornosť, kartónový zvitok z toaletného papiera, ktorý okusujú najradšej a hojdačku ktorú som vyrobil z prútia bázy čiernej. Pozri: ("Užitočné rady, Vtáčie hračky."). Denne sa vtáci venujú aj aktivitám mimo klietky a v rozsahu minimálne 1 hod, majú možnosť denného preletu po miestnosti v ktorej je klietka umiestnená.

     Nedostatok v rámci životosprávy papagájikov vidím hlavne v nemožnosti pobytu operencov na čerstvom vzduchu a slniečku. Pracujem na tom a predpokladám, že v rámci denného preletu sa budú môcť papagájiky už na budúci rok na balkóne vyhrievať na slniečku a cítiť vánok prehriateho vzduchu.

Obrázok

      Počas jesenného obdobia som sa snažil zvýšiť vlhkosť vzduchu v byte častým najlepšie celodenným vetraním, pričom som radiátor vôbec nepoužíval. Výstelku hniezdnej búdky som mierne denne vlhčil vodou pomocou rozprašovača. Naklíčené zrniny som im prestal podávať každý druhý deň, lebo som si všimol, že vtáci menej prijímajú ovocie, zeleninu a zelené krmivo, ktoré denne majú v klietke k dispozícií. Naklíčené zrniny som papagájikom začal pripravovať iba dva krát týždenne. Vaječnú zmes im naďalej podávam celoročne raz do týždňa, preto aby ju nezabudli brať. Všimol som si, že vtáci si vzájomne preberajú pierka, pričom samček začal mierne okusovať pierka okolo oči a na hlave samičke. Samček je nervóznejší a často volá samičku do hniezdnej búdky. Mám obavy, že aktivita samičky je na hniezdenie zatiaľ nepostačujúca. Príchodom zimy som sa s nádejou na zahniezdenie môjho jediného páru nadobro rozlúčil.

      Odchov môjho jediného páru forpusov sa mi v r. 2010 nepodaril napriek tomu, že som sa snažil vytvoriť mu čo najlepšie podmienky. Získal som však nové skúsenosti a znalosti z oblasti chovu papagájov a tiež koníček na celý život. Tiež si myslím, že môj párik forpusov coelestis v rámci hniezdenia a následného odchovu potomstva ešte nepovedal posledné slovo.

Ľubomír M.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.