Choď na obsah Choď na menu
 


Chov forpusov v r. 2012

10. 1. 2013

V roku 2011 som môj jediný pár papagájikov šedo-krídlych rozdelil do dvoch samostatných klietok. Po rozdelení vtáci často na seba volali. Zdalo sa, že sú s novou situáciou zmierení. Samček si prestal oštipovať perie na chvoste úplne. Samička naopak s oštipovaním peria na hrudníku a bruchu začala. Postupne sa tento zlozvyk u nej stupňoval. Behom týždňa si vytrhala chvost, vrchné perie na hrudníku, bruchu a hornej časti chrbta. Samičku som počas leta následne umiestnil na balkón a začal som jej podávať aloe vera na piškót s nádejou, že upustí od seba poškodzovania peria. V súčasnosti je samička umiestnená v klietke spolu s ostatnými samičkami papagájikov. Socializácia s ostatnými vtákmi jej prospieva. Svojho peria si všíma menej.

K osamelému samčekovi sa mi podarilo dokúpiť samičku až v mesiaci máj. Bezproblémové zoznámenie a spolunažívanie novo zostaveného páru občas narušil volajúci hlas, poprípade osobný kontakt bývalej partnerky. Samček sa vtedy agresívnejšie správal k novej partnerke. Táto agresivita ustala v okamihu, keď sa bývali vtáčí partneri nevideli.

V mesiaci jún som chovné zariadenie premiestnil na lodžiu. Vtáci si začali hnieznú búdku čoraz viac všímať. Samček sa samičke dvorí vzpriameným postojom a ukláňaním hlavy, pričom nervózne pobehuje po bydle a snaží sa o párenie. Jednou nožičkou sa uchytí na chrbte samičky, pričom druhou nohou sa pevne drží dreveného bydla. Kopulácia trvá do 1 min aj niekoľko krát za deň. Dňa 13.7. 2012 som v hniezdnej búdke našiel znesené prvé vajíčko. Po znesení druhého vajíčka samička napevno zasadla. Z búdky vychádzala iba za potravou a vyprázdniť sa. Vyprázdňovanie u samičky som pozoroval iba raz denne, pričom ma prekvapilo veľké množstvo trusu. Počas hniezdenia páru samček do búdky vchádzal iba počas dňa aby samičku nakŕmil. Spával mimo hniezdnej búdky. Z piatich znesených vajec sa vyliahli štyri mláďatá. Obaja rodičia ich vzorne kŕmili. Pätnásty deň som okrúžkoval dve mláďatá, žiaľ väčšie a staršie mláďatá sa už okrúžkovať krúžkom veľkosti 4,2 mm nedali. Samček bol čoraz agresívnejší k svojmu potomstvu. Mláďatá som odstavil v polovici septembra, keď som spozoroval novú znášku v hniezdnej búdke.  

Samička zniesla šesť vajíčok, pričom hniezdenie opäť prebiehalo bez problémov, až do doby môjho odchodu do nemocnice. Rodinných príbuzných som poučil, ako sa majú o vtákov starať, žiaľ odchov nebol úspešný. Po troch týždňoch pobytu v nemocnici som doma našiel z druhej znášky živé len jedno z troch vyliahnutých mláďat. Bolo pekne nakŕmené a sčasti operené. Rodičia sa pripravovali na ďalšiu znášku aj keď mláďa nebolo pripravené a schopné opustiť búdku. Na druhý deň som našiel mláďa mŕtve, bolo zabité rodičmi, ktorí boli nesprávnym kŕmením príliš nabudení. Hniezdnu búdku som odobral. Samička zniesla vajíčko na dno klietky. Zmenou kŕmenia tok u vtákov postupne ustal.

Vtákov som kŕmil pred hniezdnou sezónou večer suchou zmesou zrnín obohatenou podľa potreby o vitamínový prípravok Roboran H. V poobedňajších hodinách vtáci dostávali striedavo naklíčené zrniny obohatené ovocím, strúhanou zeleninou, figami, zeleným krmivom, alebo vaječnou miešankou v malom množstve. Raz do týždňa Aminosol 1ml/l vody. Počas sedenia vtákov na znáške som podával iba suché zrniny obohatené o vaječné škrupiny. Po vyliahnutí mláďat som kŕmenie obohatil o naklíčené zrniny, vaječnú miešanku, zelené krmivo, ovocie a zeleninu v primeraných dávkach, pričom som dbal na to, aby všetko krmivo vtáci bez zvyšku vyzobali. Primerané kŕmenie v primeranom množstve je kľúčom nielen k bezproblémovému odchovu, ale aj k udržateľnosti zdravia našich operených chovancov.

Tento rok mi priniesol nielen štyri mladé z ktorých sa veľmi teším, ale najmä chovateľské skúsenosti ktoré som získal.

Ľubomír M.

Text a foto: papagaje.blog.cz/1301/chov-forpusov-v-r-2012

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.