Choď na obsah Choď na menu
 


Výživa u mačky domácej

12. 3. 2010

      Chov mačky domácej v panelovom dome nie je náročný. Chovateľ by mal dbať na zdravú životosprávu zvieraťa tak, aby bolo v dobrej kondícií, zdravé, vitálne, netrpelo nedostatkom vhodnej potravy, pohybu a látok potrebných pre zdravý vývoj zubov, kostí a srsti.

Obrázok

      Životospráva u mačky domácej zahŕňa zabezpečenie zdravej výživy, bylín na zlepšenie vitality a trávenia, tekutín, priestoru na pohybové aktivity a dostatok slnečného žiarenia.      

      Pod pojmom zdravá výživa u mačky domácej rozumieme vlastne vhodnú mačaciu potravu, ktorú zviera ľahko strávi a dodá mačke dostatok vitamínov, minerálov a energie na pohybové aktivity a zdravý vývin. V súčasnosti je spotrebný trh zaplavený rôznymi druhmi krmív a konzerv pre mačky. Je na chovateľovi, aby si vybral to najkvalitnejšie za prijateľnú cenu. Môžem Vám však s istotou potvrdiť, že nie všetky na trhu ponúkané krmivá, budú vášmu zvieratku aj chutiť. Môj mačiak Miško má veľmi rád granule od Whiskas. Ja osobne granulované krmivá Whiskas považujem aj napriek vyššej cene za veľmi vhodné a kvalitou výživných látok úplne postačujúce. Granulované krmivo vyberáme podľa veku mačky.

Obrázok

     Niekedy mu kúpim aj cenovo výhodnejšie krmivo napr. Kitekat alebo Dante.

Obrázok

Obrázok

     Stalo sa mi, že som kúpil krmivo v chovateľských potrebách na váhu, ktoré vôbec nechcel jesť. 

Obrázok

     To isté platí aj u konzerv. Nemá rád mleté mäsové konzervy. Uprednostňuje konzervy s kúskami mäsa v šťave. Môže byť kuracie, divina alebo ryba. Ja kupujem konzervy Tesco, alebo Dante, ktoré stoja 400g do 0,50€.

Obrázok

      Mačke podávam aspoň tri krát do týždňa surové mäso, ktoré má priaznivé účinky na tvorbu tráviacich štiav a enzýmov v žalúdku a tráviacom trakte mačky. Surové mäso pôsobí preventívne aj proti tvorbe močových kameňov. Ja kupujem pre môjho najdúcha hovädzie na guláš, ktoré je už narezané a chladené. V supermarkete stojí 700g do 4.50€. Po navážení na 70g ho zamrazím a podávam mačke 3 krát v týždni. Kuracie mäso je vhodné povariť z dôvodu prenosu salmonely. Konské mäso je pre mačku tiež veľmi vhodné. Naopak bravčové mäso je pre mačku tabu, nielenže hrozí nakazenie pásomnicou, ale môže vyvolať u zvieratka aj neliečiteľné a smrteľné Aujezského ochorenie.

     Myslím si, že podávanie surového mäsa nie je podmienkou, ak mačiatko dostáva kvalitnú granulovanú stravu a konzervy.

Obrázok

     Mačka ma rada aj mliečne výrobky, akými sú tavený syr, jogurt, kyslé mlieko, alebo kozie mlieko. Kravské mlieko môžeme podávať mačiatku do 6 mesiaca života. Pre staršie mačky ja ťažko stráviteľné a spôsobuje žalúdočné problémy. Môj Miško ma rád aj polievky napr. nesolený vývar kurací alebo hovädzí.

     Súčasťou jedálnička mačky je aj varený vaječný žĺtok, ktorý podávam raz týždenne. Vaječný bielok je pre mačku ťažko stráviteľný. Okrem vaječného žĺtka podávam mačke aj vitamínové doplnky výživy, ktoré podporujú správny vývin kostí a rast zdravej lesklej srsti .

Obrázok

     Med v malom množstve je vhodným doplnkom výživy a tiež je aj liekom pri nachladení. Mačka by mala mať prístup k bylinám, akými sú žihľava, poprípade zelená tráva, ktorú môžeme v primeranom množstve pridávať aj do krmiva. Tráva pomáha mačke vylúčiť z tráviaceho traktu srsť, ktorú spapá pri čistení sa jazykom.

    Mladé mačiatko kŕmime aspoň štyri krát denne, krmivom preň určeným. Staršie mačky postačuje kŕmiť tri krát denne. Môj Miško mi dá na vedomie, kedy je hladný jemným mňaukaním. Mačka po jedle zvyčajne oddychuje.

Obrázok

      Príjem tekutín u mačky domácej je nepostrádateľný, zvlášť v letných horúcich mesiacoch. K dispozícií má môj kocúrik po celý deň prístup k vode, ktorú mením dva krát denne. Vodu podávam odstátu z plastovej fľaše, ktorú skladujem v chladničke.

Obrázok

      Pohybové aktivity u zvieratka chovaného v byte panelového domu považujem za dôležité nielen z hľadiska zdravia, ale aj kondície, obratnosti, rozvoja svalstva a zlepšenia pevnosti kostí a kĺbov. Mačka v byte lozí napr. po bicykli, hrá sa s hračkami pre ňu určenými napr. loptičkou, poprípade lezie po nábytku, okenných parapetných doskách. Občas sa prebehne po byte, z izby do izby rýchlim šprintom. Mačka by sa nemala nudiť počas dňa. Kocúrik ktorého chovám doma v byte si kráti čas aj dlhým pozorovaním exotických vtákov, ktoré chovám v klietke. Vydrží ich pozorovať veľmi dlho. Niekedy mám však pocit, že by si na nich rád pochutil.

Obrázok

      Počas teplých dní sa mačiak Miško vyhrieva na balkóne na slniečku, čo dáva na vedomie širokému okoliu svojím hlučným, ale spokojným pradením. Balkón je upravený tak, aby mačiatko z neho nevypadlo. O balkón sa kocúrik Miško delí s exotickými vtáčikmi, ktoré tiež chovám. Pozri v rubrike „Užitočné rady, Zateplenie balkóna“.

Obrázok    

     Zvieratko, ktoré je dobre živené, so správnou životosprávou, je zdravé a má primerane vyvinuté svalstvo, nie je obézne. Vašu námahu a starostlivosť Vám zvieratko oplatí nielen svojou dôverou a prítulnosťou, ale aj pokojom, ktorý sa určite prenesie aj na Vás v tejto uponáhľanej a hektickej dobe.

Ľubomír M.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

ja

(adam, 12. 9. 2012 11:49)

tomu chalanovi šibe a aj tej mačke

Re: ja

(Ľubomír M., 12. 9. 2012 14:50)

Ahoj.
Ďakujem ti za názor a návštevu mojich šibnutých stránok.