Choď na obsah Choď na menu
 


Urologické granulované krmivo

Slovenský trh ponúka granulované krmivo pre mačky rôznych značiek a kvality. Mnohokrát práve výrobcovia granúl ako keby zabúdali na skutočnosť, že mačka je mäsožravec, nie vegetarián. Obsah mnohých granulovaných krmív tvoria prevažne rastlinné zložky s minimálnym podielom kvalitného mäsa. Dlhodobé skrmovanie takéhoto krmiva sa nepriaznivo odrazí na zdravotnom stave mačky, preto odporúčam podávať granulované krmivo iba ako doplnok výživy, najlepšie k surovému mäsu.

Mačky trpiace urologickými chorobami si vyžadujú podávanie granulovaného krmiva s obsahom liečivých látok, ktoré rozpúšťajú struvity a močové kamene. Takéto diétne krmivo zmierňuje ochorenia dolných močových ciest, okysľuje moč a pokrýva všetky požiadavky na výživu mačiek. Urologické liečebné granulované krmivo sa podáva počas 4-16 týždňov, čo je dostatočne dlhý čas na to, aby sa močové kamene a piesok rozpustili a močové cesty zostali trvalo priechodné. Dĺžku liečby určuje veterinárny lekár. Po preliečení možno podávať granulované krmivá, ktoré garantujú kyslé ph moču, alebo znižujú riziko recidívy struvitových močových kameňov.

Aj môj kocúr Miško trpí chorobami dolných močových ciest, preto je odkázaný už druhý rok na diétne granulované krmivo. Vyskúšal som viacero značiek urologických krmív, s veľmi dobrým výsledkom. V súčasnosti postupne prechádzame na surové mäso. Cieľom je, aby denná kŕmna dávka pozostávala z 50% diétnych granúl a 50% mäsa. Podiel surového mäsa chcem postupne zvyšovať až na 70%.

Na návrh veterinárneho lekára som začal ako prvé podávať granulované krmivo Hillˇs Prescription Diet Feline C/D. Krmivo som mačke dávkoval po lekárskom zákroku tzv. cievkovaní, ktorým sa spriechodnili močové cesty kocúra. Krmivo výrazne znižuje riziko vzniku močových kameňov a udržuje zdravé močové cesty. Krmivo je možné podávať dlhodobo. Ja som dávkoval mačke 50g granúl na deň. 1,5 kg balík mi vydržal cca mesiac. Krmivo som kupoval v cene do 12€. Granule majú príjemnú vôňu a mačka ich bez problémov prijímala.

Diétne granulované krmivo je vhodné podávať spolu s Uro-pet pastou, čím sa výrazne zvýši efekt liečby dolných močových ciest. Pasta sa môže podávať aj s iným, nie práve diétnym krmivom. Uro-pet pastu som zakúpil v cene do 15€. Obsah 120g pasty tvorí gél hnedastej farby, ktorý som vytláčal z plastovej tuby raz denne v malých dávkach na granule. Mačka ju nie najlepšie prijímala, ale časom si zvykla. Pri šetrnom dávkovaní mi pasta vydržala viac, ako mesiac.

Royal Canin High Dillution Feline Urinary S/O je výborným diétnym krmivom, ktoré napomáha pri liečbe chorôb dolných močových ciest nielen podporou látok zabezpečujúcich kyslosť moču, ale najmä účinným rozpúšťaním struvitových kameňov. Toto krmivo som dávkoval po chirurgickom zákroku tzv. cystotómie, s cieľom rozpustiť zvyšky piesku, ktorý ostal v dolných močových cestách po zákroku veterinárneho lekára. Granule majú príjemnú vôňu a mačke chutili. Cena 1,5kg balenia do 12€. Krmivo som mačke podával v 50-60g dávkach na deň najčastejšie v ranných hodinách, pričom mi balenie vydržalo na cca 30 dní. Krmivo sa mi veľmi osvedčilo, lebo zdravotný stav sa mačke stabilizoval a po dvoch mesiacoch podávania aj výrazne zlepšil.

Po tejto liečbe som prešiel na krmivá s preventívnou urologickou účinnosťou, ktoré som dávkoval niekoľko mesiacov. Denne som palpačne kontroloval veľkosť močového mechúra mačky. Je nutná aj denná vizuálna kontrola množstva vylúčeného moču počas čistenia mačacieho WC. Ku granulám podávam aj misku s vodou, ku ktorej musí mať mačka prístup počas celého dňa.

Značky diétnych krmív som striedal podľa toho, čo mal momentálne na predaj veterinárny lekár u ktorého granulované krmivá pre mačku dodnes nakupujem. Určite sa o svoje skúsenosti s Vami podelím opäť.

Ľubomír M.

Text a foto: papagaje.blog.cz/1307/urologicke-granulovane-krmivo

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.