Choď na obsah Choď na menu
 


Urologické granulované krmivo 2.časť

16. 10. 2013

Náš trh je zásobený veľkým množstvom granulovaného krmiva pre mačky. Výrobky sa odlišujú kvalitou, obsahom živín a cenou. Pri výbere vhodného krmiva sa chovateľ niekedy stráca v záplave značiek a informácií. Preto by som sa s Vami chcel podeliť o moje skúsenosti s granulovaným krmivom pre mačky, ktoré som vyskúšal vo svojom chove. Krmivá nakupujem u veterinárneho lekára v mieste bydliska.

Všimol som si, že v popise výrobku bežného granulovaného krmiva pre mačky výrobca málokedy uvedie garanciu moču s kyslím ph faktorom. Napriek tomu, spotrebiteľ môže na takého výrobcu naraziť. Na odporúčanie chovateľa mačiek som zakúpil pre môjho kocúra Miška 10kg balenie diétnych granúl Happy Cat Light v cene 32€. Krmivo sme si rozdelili s kamarátom, ktorý ho kupuje pre mačku dodnes a nevie si ho vynachváliť. Ja som ho pridával k surovému mäsu tak, aby kŕmna dávka nepresiahla množstvo 50% granúl k 50% surového mäsa denne. Dennou palpáciou močového mechúra a pozorovaním zvieratka, som cca po dvoch mesiacoch spozoroval u kocúrika znovu urologické problémy. Zvieratko malo bolesti pri močení. Na mačacie WC išlo niekoľkokrát za sebou napriek tomu sa stalo, že sa vymočilo na podlahu. Moč som odobral do injekčnej striekačky na veterinárne vyšetrenie. Lekár zistil recidívu zápalu dolných močových ciest s množstvom hnisu v moči. Zároveň potvrdil, že moč má kyslé ph bez obsahu struvitov. Odporúčal mi preliečenie antibiotikami. Krmivo Happy Cat Light sa mi osvedčilo, ale s obavy, že sa nejedná priamo o výrobok zaručujúci prevenciu priechodnosti močových ciest, radšej som upustil od jeho ďalšieho podávania. Napriek tomu si myslím, že je to kvalitný nemecký produkt za veľmi prijateľnú cenu. Krmivo dostať v balení 1.8kg, 3kg a 10kg.

Na odporúčanie veterinárneho lekára som zakúpil granulované krmivo Specific Crystal Prevention Adult FCD, ktoré som podával v množstve 50g denne. Na požiadanie veterinárneho lekára som raz mesačne odoberal moč mačke do injekčnej striekačky na veterinárny rozbor. Laboratórnym vyšetrením sa potvrdil na jednej strane ústup zápalových procesov, na strane druhej veterinárny lekár potvrdili narastajúci počet struvitov v moči mačky. Cena tohto krmiva cca 10,80€ za 1,5kg balenie. Krmivo som podával s pastou Uro-pet, ktorú mačka neobľubuje.

Z dôvodu nárastu počtu struvitov v moči, veterinárny lekár navrhol zakúpenie krmiva s nízkym obsahom horčíka a schopnosťou rozpúšťať struvity pri udržaní potrebného ph v močových cestách zvietaka, preto som zakúpil granulované krmivo Specific Struvite Dissolition FSD. Prvé 1.5 kg balenie mačka zožrala za cca 30dní, pri dennom dávkovaní 50g krmiva. Druhé 1,5 kg balenie som dávkoval v množstve do 30g ráno. Na večeru kocúrik Miško dostal cca 50g surového hovädzieho alebo kuracieho mäsa. Krmivo má liečebný urologický účinok, ale aj vyššiu cenu cca 15€/1,5 kg balenie.

Určite v prípade na trhu ponúkaných granulovaných krmív s urologickou účinnosťou neplatí jednoznačné tvrdenie: "Čím vyššia cena, tým vyššia aj kvalita.", lebo som skúsil mačke podávať lacnejšie krmivá, ktoré vykazovali rovnakú účinnosť, ako tie drahšie. (Pozri: "Urologické garnolované krmivo".) Po skúsenosti jednoznačne odporúčam doplnkové podávanie granúl k surovému mäsu. Kombinácia granúl a surového mäsa vyhovuje najlepšie zdraviu zvieratka, ako aj mojej peňaženke. Mesačné náklady na prirodzenú a vyváženú stravu mačky cca 7-8€. Ako surové mäso podávam hovädzie srdce, jazyk a kuracie. Mačka si pochutí aj na chrupavkách, blanách, kostiach a koži, takže nič nevýjde na vnivoč. Na nové krmivo si mačka určite zvykne.

Ľubomír M.

Text a foto: papagaje.blog.cz/1310/urologicke-granulovane-krmivo-2-cast

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.