Choď na obsah Choď na menu
 


Urolitiáza u mačiek

12. 5. 2012

Urolitiáza je ochorenie močových ciest. Močové kryštáliky sa môžu zhlukovať do strukovitých močových kameňov a piesku. Spúšťačom zrážania močových kryštálov je stres, nevhodná strava, ale aj neliečený zápal močových ciest. Zistiť u mačky zápalový proces močových ciest je ťažké, ale možné. Mačka môže často a veľa močiť, poprípade nemočí vôbec, alebo s bolesťami. Moč nie je číry ale červený so stopami krvi. Správanie mačky je agresívnejšie voči okoliu. Ak mačka nemočí viac ako 12 hodín je potrebné venovať mačke zvýšenú pozornosť. Mačka môže vyvracať natrávenú potravu zo žalúdka, čo môže byť náznak otravy odpadovými látkami, ktoré sa v nedostatočnej miere vylučujú z organizmu. V najhoršom prípade môže dôjsť k upchatiu močovej rúry močovými kameňmi. Mačka si nemôže vyprázdniť močový mechúr, je to pre ňu veľmi bolestivé a tento stav sa považuje za život ohrozujúci, lebo môže dôjsť k zlyhaniu obličiek.

Strava s vysokým podielom nutričných hodnôt môže ovplyvňovať ph moču, pričom by moč mal byť kyslý, nie zásaditý. Zásadité ph moču u mačiek vytvára vhodné prostredie na vznik piesku a močových kameňov. Moč u mačky s urologickými problémami udržujeme vhodnou diétou. Podávame granule, ktoré obsahujú moč okysľujúce látky s nízkym podielom horčíka doplnené o vitamíny a liečivá na rozpúšťanie močových strukovitých kameňov. Granule vyvolávajú pocit smädu u zvieraťa a majú močovo-pudný účinok.

U môjho kocúrika Miška došlo k upchatiu močových ciest. Kocúrik asi 24 hodín nemočil, natrávené krmivo vyvracal. Mal zjavné bolesti a správal sa agresívne. Odchytil som ho do prepravnej tašky a zaviezol na vyšetrenie k veterinárnemu doktorovi. Po odbere krvi konštatoval, že ľadviny u kocúrika fungujú. V narkóze pán doktor cievkovaním cez močovú trubicu uvoľnil močové cesty. Dozvedel som sa, že mačiak Miško ma zápal močových ciest spojený s tvorbou močových kameňov. Pán doktor močové kamene z časti vyplavil počas cievkovania. Injekčne dostal antibiotiká Convenia s antibakteriálnou aktivitou 14 dní. Cena zákroku 31,60€.

Vyšetrenie krvi:
ALKP 36 U/L 14-111
ALT 60 U/L 12-130
UREA 17,4 mmol/L 5,7-12,9
CREA 209 umol/L 71-212
GLU 20,33 mmol/L 4,11-8,83
PHOS 2,10 mmol/L 1,00-2,42
TP 72 g/L 57-89

Mačka po zákroku bola unavená, nepokojne pobehovala po byte, pravdepodobne mala bolesti. Po narkóze jej chôdza nebola istá. Z močovej trubice jej spontánne vytekal krvavý moč. Inkontinencia trvala cca 2 dni. Potom kocúrik Míško začal chodiť na mačacie WC. Odporúčam mačacie WC umiestniť blízko ležoviska, vyhnete sa upratovaniu, ktoré je spojené s pomočením podlahy. Kocúrik mal aj po týždni ešte krv v moči. Nutná špeciálna celoživotná urologická diéta. V súčasnosti dostáva liečivo vo forme granúl Urinary Tract Health od Hill´s Prescription diet, 1,5 kg v cene 11,60€.

Touto cestou by som sa chcel poďakovať MVDr. Duroň Pavlovi za lekársku starostlivosť a záchranu života zvieratka.

Ľubomír M.

Text a obrázky: papagaje.blog.cz/1205/urolitiaza-u-maciek


 

 

 

 

 

 

 


 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.