Choď na obsah Choď na menu
 


Urolitiáza u mačiek 2.časť

17. 2. 2013

Mačky často trpia ochorením močových ciest. Najčastejšou príčinou ochorenia je nachladenie zvieratka najmä v rannom veku, nevhodná strava, stres a pod. U mačiek sa ochorenie prejavuje bolesťami pri močení, pomočovaním a tiež vracaním. Zvieratko často chodí na mačacie WC, pričom chovateľ nachádza chovateľské zariadenie nepoužité. Popísané príznaky často sprevádza aj zvýšená agresivita hryzením, škriabaním a nepokojom zvieratka. Príčinou bolestí sú znepriechodnené močové cesty. V moči sú prítomné mikroskopické kryštáliky, ktoré sa zhlukujú do strukov vytvárajúc strukovitové urolity, piesok a močové kamene. Mačka sa nemôže vyprázdniť a trpí neznesiteľnými bolesťami. Neliečenie ochorenia môže viesť k zlyhaniu funkčnosti obličiek a úhynu zvieratka. Ochorenie močových ciest u mačky si vyžaduje neodkladnú liečbu.

U môjho kocúra bol vykonaný zákrok cievkovaním, ktorým sa spriechodnili upchaté močové cesty. Následne bola nasadená diétna liečba formou granúl, ktoré dokážu rozpustiť ložiská strukolitov a zároveň zabezpečiť kyslé ph prostredie v moči. Napriek nasadenej diéte asi po mesiaci u kocúrika som spozoroval zväčšenie močového mechúra. (Odporúčam po cievkovaní denné palpačné vyšetrenie chovateľom). V poobedňajších hodinách začal kocúrik vracať.

Okamžite som kontaktoval verinárneho lekára, ktorý bol ochotný v piatok večer vykonať urgentný zákrok spriechodnenia močových ciest cievkovaním. Po diagnostike moču a sono-vyšetrení močového mechúra sa lekár rozhodol vykonať cystotómiu. Na druhý deň bol vykonaný operačný zákrok. Lekár vyčistil močový mechúr mačky od piesku a močových kameňov.

Starostlivosť o mačku: Pár hodín po operácií je najlepšie mačku nechať v prepravke 24 hodín, pričom dbáme na to, aby si zvieratko nepotrhalo šitie v oblasti miesta operačného zákroku. Pod zvieratko podložíme sací materiál najlepšie plienku pampers, lebo nie je schopné chodiť na mačacie WC. Do prepravky vložíme misku s vodou. Odporúčam prepravku zavrieť a mačke dopriať dostatok pokoja. Na druhý deň už prepravku nezatvárame. Mačka si sama určí pohybový režim. Nie je vhodné šplhanie a skákanie na vyššie miesta. Prvý týždeň po operácií je vhodné podávanie liečiv tlmiacich bolesť.

Na odporúčanie lekára naďalej podávam kocúrikovi urologické granulové krmivo v kombinácií s uroloickou pastou. Myslím si, že je potrebné celoživotné podávanie krmív, ktoré garantujú kyslé ph moču u mačky.

Ľubomír M.

Text a foto: papagaje.blog.cz/1302/urolitiaza-u-macky-2-cast

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.