Choď na obsah Choď na menu
 


Podstielky do mačacieho WC

3. 4. 2010

     Nutnou a neopomenuteľnou pomôckou pri chove mačky domácej v byte je mačacie WC. V chovateľských potrebách sa môžeme stretnúť s dvoma druhmi mačacích záchodov. Otvorené mačacie WC je lacné, ale nepraktické, lebo podstielka sa ľahko dostane von z WC počas zahrabávania exkrementov vaším štvornohým miláčikom. Podstatnou nevýhodou je aj šíriaci sa zápach po byte po vykonaní veľkej potreby zvieraťa. 

Obrázok

     Odporúčam zakúpiť radšej uzavreté mačacie WC, ktoré je drahšie s plastovými dvierkami, ktorými zvieratko prejde podľa potreby. Vyhrabávaná podstielka a prach sa nedostane von a WC je opatrené filtrom pohlcujúcim pachy. Moje mačacie WC stálo cca 14€.

Obrázok

     Mačacie WC umiestnime v byte na pokojnom mieste tak, aby zvieratko malo k nemu voľný prístup po celý deň. Ja som záchodík umiestnil v sprchovacom kúte. 

Obrázok

     Môj kocúrik Miško sa stále bojí závesných priehľadných plastových dvierok na mačacom záchode, preto ich má trochu pootvorené, aby sa nebál vojsť a vyjsť. Skúšal som dvierka záchodu úplné privrieť, ale neskončilo to dobre, pretože mačiak vykonal potrebu mimo WC. Neviem prečo nechce dvierka hlavičkou potlačiť, aby mohol vojsť dnu do záchoda keď viem, že to fyzicky dokáže. Veľké dvere do izby, ktoré sú privreté si otvorí hravo tak, že sa postaví na zadné nohy a na dvere zatlačí, alebo ich odtlačí hlavou. Už som sa zmieril s tým, že mačacie WC u nás je trochu pootvorené.

Obrázok

     Do mačacieho WC sa dávajú podstielky, ktorých hlavnou úlohou je pohlcovať pach exkrementov a vytvoriť pevnú hrudku z moču zvieratka, aby sa dala ľahko odstrániť lopatkou a podstielka sa udržovala čistá. Na trhu dostať mnoho druhov podstielok od rôznych výrobcov. Z vlastných skúseností môžem tvrdiť, že nie každá podstielka bude vyhovovať aj vaším požiadavkám, pričom nemusí ani platiťpravidlo: "Čím je podstielka drahšia, tým je aj kvalitnejšia."

Obrázok

     Ako prvú podstielku do mačacieho WC som použil Pussy Cat“. Je to nehrudkujúca podstielka, ktorá pomerne dobre pohlcuje pachy. Je potrebné každý tretí deň úplne vymeniť obsah nádoby mačacieho WC. Mne sa táto podstielka aj napriek prijateľnej cene 1,30€/5kg neosvedčila, pretože nehrudkuje.

Obrázok

     V supermarkete som zakúpil podstielku „Albert quality“ v cene do 3€/5kg s ktorou som bol spokojný. Dobre hrudkovala a  pohlcovala pachy. Balenie mi vydržalo necelé tri týždne. Záchod som mačiatku čistil ráno a večer a po každom čistení som do WC pridal cca 0,2l nového čistého piesku.

Obrázok

     Podstielka „Propesko“ v cene do 2,50€/5kg veľmi dobre hrudkuje. Mačací záchod bolo trochu cítiť, mal som pocit že slabšie pohlcovala pachy. WC som čistil ráno a večer a po každom čistení som vždy pridal cca 0,2l novej čistej podstielky.

Obrázok

     V Kauflande som zakúpil podstielku „Dante“. Cena 1,30€/5kg je momentálne bezkonkurenčnou alternetívou. Cenovo výhodné je aj 10kg balenie podstielky. Veľmi dobre hrudkuje a pohlcuje pachy. Odporúčam chovateľom mačiek aby vyskúšali. Po čistení WC vždy pridám cca 0,2l čistej podstielky. Takýmto spôsobom čistenia postupne dochádza k stálej obnove náplne mačacieho WC.

Obrázok

     Budem rád, ak som Vám pomohol pri výbere vhodnej podstielky pre vášho štvornohého spoločníka. Ak zakúpim novú podstielku do mačacieho WC určite túto rubriku doplním.

Ľubomír M.
 


 

    

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

maciatka

(silvia, 5. 8. 2010 15:16)

mam este raz strasne rada maiatka

gdfgdzhue

(silvia, 5. 8. 2010 15:15)

ahojte mam strasne rada maciatka aj vi???