Choď na obsah Choď na menu
 


Pelech pre mačku

1. 7. 2011

Každý chovateľ mačky domácej vám potvrdí, že je nielen veľmi milým, ale aj hravým spoločníkom. Po hre nasleduje odpočinok. Hra a odpočinok je pre zvieratko každodenným rituálom, ktorým vypĺňa svoj čas.

Obrázok

Mačka odpočíva na mieste, kde nachádza pokoj a relatívny kľud, stočená do klbka. Byt poskytuje mnoho možností, kde sa váš zvierací člen rodiny dokáže schovať a v pokoji stráviť niekoľko hodín. Môj mačiak si rád zdriemne na stoličke alebo v kresle v prítomnosti členov našej rodiny napr. počas pozerania televízie, alebo počúvania rádia. Vyhľadáva našu spoločnosť v byte, nechce byť sám. Ak k nám zavíta návšteva, schová sa za chladničku, kým návšteva neodíde. Cudzích ľudí sa bojí a nedôveruje im. Predpokladám, že je to dôsledok negatívnych zážitkov, ktoré získal v detskom a juniorskom veku na ulici. Pred ľuďmi, ktorí našu domácnosť navštevujú častejšie sa už neschováva, berie ich na vedomie a rešpektuje ich.

Obrázok

Mačka by mala mať v byte vyhradený priestor, miesto, ktoré bude len jej. V tomto priestore by mala mať umiestnené škrabadlo, alebo mačací strom a pelech alebo ležovisko. Na trhu s chovateľskými potrebami možno zakúpiť ležoviská a pelechy plyšové, látkové, otvorené aj uzavreté, rôznych tvarov a cenových relácií. Pelech sa mi osvedčil viac, lebo má v ňom mačiak Miško väčší pocit bezpečia, ako na otvorenom ležovisku. Zručnejší chovatelia si dokážu vyrobiť mačací pelech aj sami, napr. zo zvyškov laminátovej drevotriesky DTD, tak ako som to urobil aj ja.

Obrázok

Laminátovú DTD som zvolil na výrobu pelechu aj preto, lebo sa ľahko udržuje v čistote bežnými čistiacimi prostriedkami na nábytok a nepohlcuje prach tak, ako plyšové výrobky. Na dno pelechu som voľne položil staršiu deku, ktorá sa dá sa prať. Hornú otvárateľná časť pelechu je možné očalúniť plyšom, čím získate zároveň aj otvorené ležovisko. Vchod do pelechu tvorí otvor o šírke 11,5 cm. Pelech má rozmer 40*38,5*35 cm ( š*h*v).

Obrázok

Pracovný postup: Laminátovú DTD som narezal na požadovaný rozmer ručnou pílou s rezným kotúčom na drevotriesku. Narezané časti som spojil pomocou samo rezných šraub na drevotriesku. Po spojení základne s bokmi pelechu, som na hrany laminátovej DTD pomocou žehličky nalepil laminátovú hranovaciu pásku. Vrchnú otvárateľnú časť pelechu som prišrauboval k zadnej bočnej časti pelechu pomocou dvoch malých kovových pántov. Pelech stojí na kovových nožičkách. Cena takto vyrobeného pelechu bez drevotriesky je cca 5€.

Obrázok

Môj tip: Drevotrieskový odpad môžete získať za nízku cenu po dohode v stolárstve. Doma si ho môžete nerezať na požadovaný rozmer. Ja som takto získal v r.2005 30ks. DTD lamino črešňa o rozmere 200*60 cm v cene 100 Sk/ks. Niektoré kusy boli poškodené jemným škrabancom, alebo bola poškodená hrana dosky. Dosky si starostlivo prezrite a vyberte iba to, čo ste schopný zužitkovať. Ja som ich použil na výrobu políc do vstavanej skrine, výrobu policovej zostavy k počítaču, výrobu police pod chovné zariadenie, výrobu malej skrinky na balkón a pod.

Obrázok

Zaobstaranie pelechu alebo ležoviska najviac ocení váš mačací kamarát. Ak sa pustíte do výroby svojpomocne, prajem vám aby sa dielo podarilo a hlavne dlhé roky mačke slúžilo.

Ľubomír M.