Choď na obsah Choď na menu
 


Chov mačky domácej v byte

13. 2. 2010

     Chov mačky domácej v byte panelového domu nie je zvlášť náročný. Chovateľ, členovia rodiny a mačka si v prvých dňoch vzájomne na seba zvykajú. Je potrebné pozorovať chovanie zvieratka a rešpektovať ho, ako nového člena rodiny. Častým pohladením mu dávame na vedomie, že sa tešíme z jeho prítomnosti. Ja som mačiatku dal meno Miško.

Obrázok

     Výchova mačky nie je tak jednoznačná ako u psa. Mačku však možno usmerniť v správaní tak, aby to bolo v súlade s potrebami a podmienkami v ktorých spoločne žije s človekom. U mňa mačka nesmie posedávať na stole, nesmie otravovať počas stolovania. Naopak ma dovolené počas dňa ležať v kresle a dovolím jej aj na moju posteľ, kde spáva počas dňa veľmi rada. V noci spáva vedľa mojej posteli na stoličke, cez ktorú prehodím jej obľúbenú deku. Pohybuje sa voľne po byte. Ak máte v byte sedačku očalúnenú látkou dávajte pozor, aby mačiatko pazúrikmi sedačku nepoškodilo. Doporučujem na sedačku navliecť poťah z hladkej látky. Mačiatku obmedzte vstup do danej miestnosti bez dozoru. Vhodné je použiť škrabadlo, ktoré môj Miško rád využíva.

 

Obrázok

    Aspoň raz za dva týždne mu zostrihnem končeky pazúrikov, nožničkami ktoré som zakúpil v chovateľských potrebách. Pazúriky nestrihajte obyčajnými nožnicami, preto lebo deštrukčne pôsobia na pazúr cicavca, drvia ho pri strihaní.

Obrázok

      Mačacie WC ma mačiatko umiestnené v kúpeľni. Zatiaľ ho má stále otvorené, pretože sa bojí závesných dvierok s priehľadného plastu. Pracujem na tom, aby si na dvierka zvyklo a WC mohlo byť uzavreté.

Obrázok

Obrázok

      Do mačacieho WC používam piesok. Skúšam piesky podľa ceny a kvality hrudkovania pri styku s močom. Piesok „Pussy Cat“ považujem aj napriek prijateľnej cene do 2€/5kg za nevyhovujúci, pretože nedostatočne hrudkuje.

Obrázok

       Zatiaľ používam do mačacieho WC piesok „Albert quality“ do 3€/5kg, ktorý hrudkuje veľmi dobre. 

Obrázok

     Mačiatku možno niekedy vyčesať kožúšok kefou. Nerobím to často, závisí to od kvality srsti. Vhodné je raz do týždňa podávať mačke natvrdo uvarené vaječné žltko, alebo vitamíny pre mačky. Mačiatko nesprchujeme vo vode. Je možné použiť suché šampóny pre mačku. Z mojich skúsenosti mačiatko chované v byte sa dostatočne samo dokáže očistiť svojím jazýčkom. Mačiatko nezapácha. Je dôležité aby nemalo parazity akými sú blchy, kliešte a netrpelo inými kožnými chorobami.

Obrázok

   Je vhodná aj zdravotná prehliadka veterinárnym lekárom. Odčervenie mačky je dôležité a malo by sa vykonávať pravidelne. Intenzita odčervovania závisí od spôsobu chovu mačky a druhu podávanej stravy. Voľne chované mačky by sa mali odčervovať oveľa častejšie, ako mačky chované v byte. Vakcinácia mačky na besnotu a iné choroby sa prevádza asi od šiestich mesiacov a kastrácia asi v ôsmom mesiaci života zvieratka.

Obrázok

     Mačku nikdy netrestáme bytím rukou alebo palicou. Z ruky príma mačiatko potravu, rukou mačiatko pohládzame a preto nám mačiatko dôveruje. Zákaz, dávam Miškovi na vedomie ráznym „pšt“. Ak to nepomáha použijem jemné, ale dôrazné poklepanie stočenými novinami po chrbte alebo stehne cicavca. Mačka citoslovce „pšt“ považuje za zákaz a vie, že za slovom nasleduje poklepanie stočenými novinami, preto väčšinou od svojho konania upustí, alebo odíde z miesta, kde nechcem aby bola. Výchova však musí byť citlivá a postupná, aby sa nenarušila vzájomná dôvera. Je dobré ak sa celá rodina dohodne na určitých pravidlách, ktoré sa potom musia aj striktne dodržiavať.

Obrázok

    Mačiatko sa často k vám bude túliť a vyžadovať si vašu pozornosť. Spokojnosť dáva na vedomie pradením a obtieraním sa o nohy. Určite s ním zažijete mnoho pekných a veselých chvíľ.

     Budem rád ak som Vám týmito základnými informáciami o chove mačky domácej pomohol a poteší ma ak aj Vy sa rozhodnete pomôcť opustenému mačiatku tak, ako som to urobil aj ja.

Ľubomír M.

 

 

 


 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

High Blood Pressure - Federal Heart

(ARismPhish, 12. 10. 2018 22:47)

Compression est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre coeur bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/osu-achat-cialis-original/

Mastery of Blood Demands Readings

(AtawSistsnarne, 10. 7. 2018 8:50)

Poids est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre coeur bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/tadalafil-feminin-homme/

Ty si jasný prípad

(Jožo , 6. 1. 2014 8:18)

Paneboze Ty si teda jasný prípad . Mačky sú nevdacne svine už nikdy v živote ju nechcem mat . Sú to falošné potvory netvory zničili mi život . Vystrielam ich všetky

Re: Ty si jasný prípad

(Ľubomír M., 6. 1. 2014 10:24)

Fajn. A čo ja s tým.
Svoje problémy riešiš neprimerane a hrubo. Poprosím ťa, aby si tieto stránky už nenavštevoval. Prajem ti, aby si v roku 2014 mal viac rozumu ako v tom roku minulom.

chov mačičiek

(Valika, 5. 9. 2013 12:01)

Pán Ľubomír, náhodou som sa dostala po túto stránku no a na začiatku Váš článok o chove mačičiek je veľmi pekný. Mali sme kocuríka 13 rokov bol to člen rodiny bohužial bol veľmi chorý a museli sme ho dať utratiť aby sa netrápil. Teraz mám jedného kocuríka z utulku a druhého sme dostali. Veľmi ich ľúbime, sú to rozkošne zvieratka, žijú v byte sú očkované, kastrované. Neviem pochopiť tých ľudí, ktorí nemajú radi zvieratka a mačičky vôbec. Mačička je krásne zvieratko, ktoré lásku od človeka opätuje a aké sú múdre vedia kedy prídem z práce domov a už poslušne čakajú na moje pohladenie a prihovorenie sa, to je dačo krásne, strašne ich mám rada. Prajem Vám p. Ľubomír hodne krásnych príspevkov a ešte raz vďaka za pekný článok.

Re: chov mačičiek

(Ľubomír M., 6. 9. 2013 9:48)

Dobrý deň p. Valika.
Ďakujem Vám za milé slová a návštevu tejto stránky. Dovolil by som si aj ja Vám popriať veľa príjemných chvíľ strávených s malými pradiacími zvieratkami a tiež hodne úspechov aj v osobnom živote.

Chov mačky v dome

(Dada, 7. 5. 2013 19:47)

Ako chovať mačky v dome? Pôjdem si kúpiť kocúrika a keďže bývam v dome neviem či ju mám nechať na záhrade alebo dnu .. Už som chovala 3 kocúrov a tí sa túlali a teraz ten tretí mi záhadne zmizol .. Teraz si chcem kúpiť ďalšieho kocúrika ktorého dám vykastrovať aby sa netúlal. A ešte je tu jedna vec, mám doma menšieho psa a neviem ako s ňou bude vychádzať, či jej neublíži lebo ostatné mačky naháňa a nedá im pokoj.. Možno aj preto mi môj kocúr ušiel... Za každú radu ďakujem :)

Re: Chov mačky v dome

(Ľubomír M., 1. 8. 2013 11:45)

Dobrý deň Dada
Ja by som mačku nechoval na voľno. V dome nájde mačka všetko čo potrebuje, pod dohľadom ju môžete venčiť, prípadne nechať slniť sa na slnku. Pes a mačka si na seba dokážu zvyknúť a vzájomne sa rešpektovať. V tom problém nevidím. Je úsmevný pohľad na takto spriaznené zvieratká.
Zmiznutie mačky by som pripisoval faktu, že sa jej niečo zlé stalo, resp. že jej niekto ublížil. Ak máte suseda napr. chovateľa vtáctva vo vonkajších zle zabezpečených voliérách dbajte o zvieratko vo zvýšenej miere.
Hrozí aj otrava jedom, poprípade chytenie do želiez a pod. Preto by som mačku na voľno nikdy nechoval.
Hrozí aj riziko nákazy rôznymi chorobami prenosnými na človeka.
Ďakujem za návštevu týchto stránok a prajem hodne radosti v živote.

zly kocurik

(danka, 1. 8. 2013 9:29)

Ako by som macicku odnaucila chodit na zachod kupne (ale iba cikat) na paplon a starkej na koberec???

Re: zly kocurik

(Ľubomír M., 1. 8. 2013 11:24)

Ahoj danka
Ak mačka chodí na mačacie WC je to v poriadku a pokladám to za správne.
Močenie mimo WC u mačky môže poukazovať na urologické problémy. Ja by som postupoval následovne:
Odobral by som vzorku moču do injekčnej striekačky cca 2ml a viac na veterinárny rozbor. Zistiť či netrpí zápalom močových ciest. Je to potrebné čo najskôr zistiť a nastaviť liečbu a krmivo.
Miesto kde mačka vykonala potrebu je potrebné do sucha vytrieť, vysušiť a vydezinfikovať, najlepšie u nesavých povrchoch "SAVO". Prekryť pach moču, aby sa mačka znovu na to miesto nevymočila. Koberce nie sú najlepším riešením pre domácnosť s mačkou.
Pomočeniu postele môžeme zabrániť jej dočasným prekrytím kusom nepremokavého materiálu, (igelit), kým sa nezistí príčina takéhoto konania u mačky.
V prípade že sa nejedná o zápal, je potrebný dohľad. (Nepustím ho tam, kde nemá čo robiť.)
Môj kocúr začal močiť mimo mačacie WC pre silný zápal dolných močových ciest, ktorý som žiaľ zachytil v poslednej chvíli, keď už bol ohrozený život zvieraťa.
Nepoznám zlé zvieratká, iba zlých a nezodpovedných ľudí, tým samozrejme nemyslím Vás.
Ľubomír M.

Náš kocurik

(Ivan, 14. 4. 2013 15:53)

A prešiel čas a náš najdený kocurik je stále s nami, je pekný a zdravý a myslím, že aj spokojný. Podrobil sa kastrácii, očkovaniu aj svoj identifikačný čip dostal a sme velmi radi, že ho máme...

Mačacia mama

(Zuzana, 19. 3. 2013 18:28)

Takto ma pomenovala kolegyňa, keď som sa starala asi o 8 pouličných mačiek.Potom mi už zostali len dve o ktoré som sa starala až kým mi ich DOBRÍ SUSEDIA neotrávili.Teraz mám jedného kocúrika, ktorého zajtra dám kastrovať aby sa mi netúlal.Dúfam že to zvládneme.

Re: Mačacia mama

(Ľubomír M., 19. 3. 2013 19:34)

Dobrý deň.
Držím palce, aby sa operačný zákrok podaril. Vážim si ľudí, ktorí sú ochotní nezištne pomôcť zvieratku. Ďakujem Vám, že ste napísala komentár k tomuto článku. Je milé vedieť p. Zuzka, že v dnešnej dobe plnej sebeckosti ešte jestvujú ľudia ako Vy.
S úctou Ľubomír M.

to maciatko je najkrajsie

(scaju, 7. 4. 2011 16:16)

to maciatko je take zlate ze neviem z neho odtrhnut oci

pmoc

(viki, 19. 1. 2013 21:33)

moje maciatko jma 4 mesiace a chodi cikat na postel moji rodicia ho chcu dat von ale ja macki strasne milujem pomooooooooc

Re: pmoc

(Ľubomír M., 22. 1. 2013 16:22)

Dobrý deň.
Odporúčam navštíviť veterinára.
Posteľ kde pravidelne močí, odporúčam prikrývať dočasne fóliou.
Vyhodenie mačky na ulicu, je považované za týranie.
Každý problém má racionálne riešenie.
Ľubomír M.

ps

(viki, 19. 1. 2013 22:33)

je to mavka a nie kocuur richlo poradte nepripada mi ako chora neni ani agresivna !!!!

pomooc

(viki, 19. 1. 2013 21:35)

mam 4 mesacne maciatko a stale chodi na postel pomooc moji rodicia ho chcu dat von ale ja sa bojim ze mi utecie pomoooc

neposlusne maciatka

(Dominika, 21. 11. 2012 16:39)

mam doma 3 maciatka, doniesli sme ich spolu od jednej pani.....mam dve macicky a jedneho kocurika, su az prilis hrave na moje nervy.....celu noc a den behaju po byte, skrabu sa po zavesok, zhadzuju kvety a skrabu nam nohy v noci ked spime,behaju po stole a otravuju nas pri jedeni....skusala som rozprasovac, ale nezabera, stale ich hresim, ale ako by to ani nepoculi.....nemam nervyna nich ale macky mam velmi rada, len sa bojim, ze moja rodina to nezvladne....co mam robit?

Re: neposlusne maciatka

(Ľubomír M., 26. 11. 2012 9:37)

Dobrý deň Dominika.
Mačiatka sú hravé a ich aktivita sa po dvoch rokoch života výrazne zmierni.
Záleží od Vás či si chcete aj do budúcnosti ponechať všetky tri mačiatka. Ak áno odporúčam zvieratka sterilizovať, pomôže to zmierniť ich aktivitu. Určite by som sa poradil s veterinárnym lekárom.
Poprípade im nájdite nový domov.
Ak nechcete aby škriabali steny a záclony pravidelne im strihajte pazúry nožnicami ktoré zakúpite v chovateľských potrebách. Je potrebné zakúpiť aj škrabadlo, ak sú iba v byte.
Chov mačky v byte je možný po primeraných úpravách bytu. Musia mať z dosahu kvety. Záclony by som skrátil pod úroveň parapetnej dosky. Na sedačku v obývačke zakúpte, alebo zhotovte poťah z hladkej látky, aby ju ochránili pred prípadným poškodením. Zhotovil by som im veľké škrabadlo zo stromu, ktoré by som upevnil na stenu do výšky s jednotlivými ležoviskami, na ktorom by sa hrali. Návod na výrobu určite nájdete na internete tak isto ako aj niečo o výchove mačky. Je jedno či chováte v byte jednu alebo dve a viac mačiek. Tieto úpravy tak či tak budete musieť urobiť.
Vo všeobecnosti je mačka svojrázny tvor ku ktorému si každý chovateľ musí vybudovať dôveru. Hrubým zaobchádzaním si dôveru určite nevybudujete.
Prajem vám veľa pevných nervov a chovateľskej radosti zo zvieratka.
Ďakujem za návštevu týchto stránok a ochotu ponúknuť domov trom zvieratkám.
Ľubomír M.