Choď na obsah Choď na menu
 


Chov mačky domácej v byte

13. 2. 2010

     Chov mačky domácej v byte panelového domu nie je zvlášť náročný. Chovateľ, členovia rodiny a mačka si v prvých dňoch vzájomne na seba zvykajú. Je potrebné pozorovať chovanie zvieratka a rešpektovať ho, ako nového člena rodiny. Častým pohladením mu dávame na vedomie, že sa tešíme z jeho prítomnosti. Ja som mačiatku dal meno Miško.

Obrázok

     Výchova mačky nie je tak jednoznačná ako u psa. Mačku však možno usmerniť v správaní tak, aby to bolo v súlade s potrebami a podmienkami v ktorých spoločne žije s človekom. U mňa mačka nesmie posedávať na stole, nesmie otravovať počas stolovania. Naopak ma dovolené počas dňa ležať v kresle a dovolím jej aj na moju posteľ, kde spáva počas dňa veľmi rada. V noci spáva vedľa mojej posteli na stoličke, cez ktorú prehodím jej obľúbenú deku. Pohybuje sa voľne po byte. Ak máte v byte sedačku očalúnenú látkou dávajte pozor, aby mačiatko pazúrikmi sedačku nepoškodilo. Doporučujem na sedačku navliecť poťah z hladkej látky. Mačiatku obmedzte vstup do danej miestnosti bez dozoru. Vhodné je použiť škrabadlo, ktoré môj Miško rád využíva.

 

Obrázok

    Aspoň raz za dva týždne mu zostrihnem končeky pazúrikov, nožničkami ktoré som zakúpil v chovateľských potrebách. Pazúriky nestrihajte obyčajnými nožnicami, preto lebo deštrukčne pôsobia na pazúr cicavca, drvia ho pri strihaní.

Obrázok

      Mačacie WC ma mačiatko umiestnené v kúpeľni. Zatiaľ ho má stále otvorené, pretože sa bojí závesných dvierok s priehľadného plastu. Pracujem na tom, aby si na dvierka zvyklo a WC mohlo byť uzavreté.

Obrázok

Obrázok

      Do mačacieho WC používam piesok. Skúšam piesky podľa ceny a kvality hrudkovania pri styku s močom. Piesok „Pussy Cat“ považujem aj napriek prijateľnej cene do 2€/5kg za nevyhovujúci, pretože nedostatočne hrudkuje.

Obrázok

       Zatiaľ používam do mačacieho WC piesok „Albert quality“ do 3€/5kg, ktorý hrudkuje veľmi dobre. 

Obrázok

     Mačiatku možno niekedy vyčesať kožúšok kefou. Nerobím to často, závisí to od kvality srsti. Vhodné je raz do týždňa podávať mačke natvrdo uvarené vaječné žltko, alebo vitamíny pre mačky. Mačiatko nesprchujeme vo vode. Je možné použiť suché šampóny pre mačku. Z mojich skúsenosti mačiatko chované v byte sa dostatočne samo dokáže očistiť svojím jazýčkom. Mačiatko nezapácha. Je dôležité aby nemalo parazity akými sú blchy, kliešte a netrpelo inými kožnými chorobami.

Obrázok

   Je vhodná aj zdravotná prehliadka veterinárnym lekárom. Odčervenie mačky je dôležité a malo by sa vykonávať pravidelne. Intenzita odčervovania závisí od spôsobu chovu mačky a druhu podávanej stravy. Voľne chované mačky by sa mali odčervovať oveľa častejšie, ako mačky chované v byte. Vakcinácia mačky na besnotu a iné choroby sa prevádza asi od šiestich mesiacov a kastrácia asi v ôsmom mesiaci života zvieratka.

Obrázok

     Mačku nikdy netrestáme bytím rukou alebo palicou. Z ruky príma mačiatko potravu, rukou mačiatko pohládzame a preto nám mačiatko dôveruje. Zákaz, dávam Miškovi na vedomie ráznym „pšt“. Ak to nepomáha použijem jemné, ale dôrazné poklepanie stočenými novinami po chrbte alebo stehne cicavca. Mačka citoslovce „pšt“ považuje za zákaz a vie, že za slovom nasleduje poklepanie stočenými novinami, preto väčšinou od svojho konania upustí, alebo odíde z miesta, kde nechcem aby bola. Výchova však musí byť citlivá a postupná, aby sa nenarušila vzájomná dôvera. Je dobré ak sa celá rodina dohodne na určitých pravidlách, ktoré sa potom musia aj striktne dodržiavať.

Obrázok

    Mačiatko sa často k vám bude túliť a vyžadovať si vašu pozornosť. Spokojnosť dáva na vedomie pradením a obtieraním sa o nohy. Určite s ním zažijete mnoho pekných a veselých chvíľ.

     Budem rád ak som Vám týmito základnými informáciami o chove mačky domácej pomohol a poteší ma ak aj Vy sa rozhodnete pomôcť opustenému mačiatku tak, ako som to urobil aj ja.

Ľubomír M.

 

 

 


 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

poradte mi

(Nicol, 3. 11. 2012 20:27)

Ahojte,pred 3 dnami sme si zobrali malé mačiatko (Nelly) ... na záchodik chodiť vie ale zvykla si v nom škrábať po okolitých stenách.. je to normálne ? robia to aj iné mačky ? dakujem :)))

Re: poradte mi

(Ľubomír M., 22. 11. 2012 8:04)

Ahoj Nico.
Moja mačka po stenách mačacieho WC neškriabe, ale ťažkú hlavu by som si z toho nerobil. Mačka zvykne zahrabávať výkaly alebo moč do piesku v mačacom WC.
Ďakujem za návštevu týchto stránok a prejavenú dôveru. Vážim si to.
Prajem pekný deň.
Ľubomír M.

dakujem

(Vlado, 1. 11. 2012 10:34)

Dobry den. zobral som si maciatko z ulice. mamu jej zrazilo auto tak som si ju osvojil. nikkdy som macky nechoval a moc mi pomohla vasa diskusia a rady. prolem mam uz iba stym ze sa stale boji ruky aj ked sa snazim ju co najviac z ruky krmit a hladkat. ked ju chytim tak potom je uz vsetko v pohode. necha sa hladkat a pradie. problem je len ten ze sa boji toho prveho dotiku. ak by mi vedel niekto stymto poradit budem moc rad. Vasa stranka mi moc pomohla a este raz Velke Dakujem.

Re: dakujem

(Ľubomír M., 22. 11. 2012 7:57)

Dobrý deň p. Vlado.
Som Vám vďačný za skutočnosť, že sa ešte aj v dnešnej uponáhľanej dobe nájdu ľudia, ktorým nie je ľahostajný osud opustených a túlavých zvierat a dokážu im nezištne pomôcť.
Ostražitosť u zvierat je namieste, vďaka tomu si môžu zachrániť život. Myslím si, že problém tzv. prvého dotyku časom odznie. Je potrebné zvážiť fakt, že mačiatko mohlo na ulici čeliť útoku človeka.
Prajem Vám pekný deň a ďakujem za návštevu stránok mojepapagje.estranky.sk
Ľubomír M.

neviem sa rozhodnut

(alena, 28. 8. 2012 9:35)

Vnučka mi donesla mačiatko ale nevim co sním ,už mám doma psa staforda 11ročna sučka, priatelska, zdá sa že mačiatko prijala.Nevim či to neni do bytu priliš a okrem toho či dokažem ju odnaučit skakat po stole a tak.S mačkami nemám žiadne zkusenosti

Re: neviem sa rozhodnut

(Ľubomír M., 28. 8. 2012 11:23)

Dobrý deň pani Alena.
Tiež som stál pred tromi rokmi, pred takýmto rozhodnutím. S odstupom času môžem povedať, že neľutujem. Spoznávam život tohto zaujímavého tvora.
Správanie mačky je individuálne. Trpezlivou výchovou sa dá mačka naučiť správaniu, ktoré človek považuje za vhodné. Skákaniu na stôl sa dá mačka odnaučiť. Dôležité jej dať jej to na vedomie prijateľnou formou. Ja používam stočené noviny, mačku nebijem, iba ju poklepem a nasmerujem tak, ako treba. U mačky môže chovateľ získanú dôveru veľmi rýchlo stratiť, preto je potrebné oveľa viac trpezlivosti, ako pri práci so psom. Správanie v juniorskom veku je u mačky pomerne akčné, ale po dvoch rokoch sa zvieratko ukľudní. V podstate celý deň a noc prespí. Ja som svoju mačku odnaučil útočiť na papagájiky, ktoré chovám v byte. Takže všetko sa dá, treba iba trochu ochoty a chcenia.
Dôležité je aj kŕmenie, nakoľko mačky často trpia urolitiázou, odporúčam používať krmivo s čo najnižším podielom rastlinných zložiek. Správne krmivo udržuje kyslé ph moču, čím predchádzate zápalovým chorobám močového mechúra a problémom sprevádzajúcim takéto ochorenie, ako napr. pomočovania, alebo značkovania v byte.
Nech je Vaše rozhodnutie akékoľvek, podstatné je aby zvieratko trpelo čo najmenej.
Ďakujem za návštevu tejto stránky a prejavenú dôveru.
Ľubomír M.

neposlusna

(tvrdohlava, 24. 7. 2012 10:31)

moje mačiatko (5týždnov) stále neviem odnaučiť od skakania na sedacku skrabe ju a kuse vzdy ked tam vyskočí chytím ho za srst a jemne hodím na zem odhanam ho novinami použila som už aj odpudzovaci sprej ale vobec na nu neucinkuje mam ju doma sice iba týžden aj sa snou hram si tulim si ju ale uz stracam nervy nad tym ako sa to nevie odnaucit

Re: neposlusna

(Ľubomír M., 26. 7. 2012 10:27)

Pre mačku je prirodzené škriabanie, takto si obrusuje pazúriky. Od tejto prirodzenosti sa mačiatko odnaučiť nedá. Je potrebné mu zakúpiť tzv. škrabadlo, pravidelne strihať pazúriky nožnicami (zakúpite v chovateľských potrebách). Strihajú sa iba konce pazúrikov, aby nedošlo k narušeniu tzv. mäkkého tkaniva.
Najdôležitejšie však je miesto strácania nervov a jemného hádzania na zem zakúpiť v metrovom textile plátno prijateľnej farby a ušiť poťah do ktorého sedačku obalíte.
Mačka sa dá socializovať len po určitú mieru a tú neurčuje človek, ale zviera. Správanie sa mení, po druhom roku života sa zvieratko ukľudní, t.j. nehrá sa často.
Ďakujem za návštevu tejto int. stránky a prajem hodne trpezlivosti pri socializácií mačky v byte. Prajem si, aby mačiatko neskončilo na ulici.

pomoc/rada

(Róland, 17. 7. 2012 20:44)

Dobrý deň. Prečo sa občas stane, že sa mi mačka bezdôvodne vymočí na stále iné miesto? Chodí aj na mačací záchod ale často sa vymočí aj inde. Ďakujem za radu.

Re: pomoc/rada

(Ľubomír M., 18. 7. 2012 8:40)

Občasné pomočovanie mačky mimo mačacie WC, môže a nemusí byť prejavom urologickej choroby. Piesok a močové kamene pri močení spôsobujú bolesť a to môže byť dôvod, občasného vymočenia sa zvieraťa mimo WC. Zvieratko sa môže prejavovať viac agresívne. Palpačne prevedte vyšetrenie močového mechúra, či nie je zväčšený.
Odporúčam podrobiť zviera vyšetreniu u veterinára. Čím skôr tým lepšie. Neliečené urologické choroby smerujú k úhynu mačky nehovoriac o bolesti, ktorú zvieratko znáša. Ak sa zápal močového mechúra nepotvrdí, ide pravdepodobne o značkovanie. Pri značkovaní zvieratko vyciká iba trochu (pár kvapiek) silne zapáchajúceho moču.
U malých mäsožravcov sú urologické poruchy bežné, zvlášť ak je zviera kŕmené granulami s vysokým obsahom rastlinných zložiek, ktoré posúvajú ph moču zvieraťa do zásaditých hodnôt. Moč Zdravej mačky je kyslí. Dá sa zmerať lakmusovým papierikom.

pomoc/rada

(romana, 12. 6. 2012 13:07)

mam doma druhy den maciatko a je stale bojazlive..nemozem sa pohnut ani na balkon a zycne strasne mravcat, nechce pit mliecko iba papa..ale je velmi hrave...obmieta sa pohybovat po inych castiach bytu okrem obyvacky kde ma aj pelech..ako ju naucit aby bola sama pol dna pokial budem v praci? kedy mozem ist s nou veterinarovy?ako ju odnaucit skriabat sa po sedacky a kvetinach? skrabkadlo ju vobec nezaujima..dakujem velmi pekne

Re: pomoc/rada

(Ľubomír M., 12. 6. 2012 16:35)

Dobrý deň Romana
Je pravdepodobne veľmi malé, preto hľadá ochranu u Vás. Mačka môže piť mlieko tak do 6 mesiacov. Odporúčam kúpiť kvalitné krmivo podľa veku mačky s nízkym podielom rastlinných zložiek. K veterinárovi čím skôr, prezrie ho, odčerví a poradí. Odísť do práce môžete kľudne, mačka musí mať prístup k potrave, vode a WC. Určite bude mňaučať, ale veľmi rýchlo sa upokojí počas vašej neprítomnosti. Vyhraďte mu jednu izbu v ktorej ho môžete držať aj bez dozoru. Do ostatných izieb zatiaľ, len pod vaším dohľadom. Systém si určite veľmi rýchlo nájdete sama.
Ja som z bytu odstránil postupne kvetiny zo zeme. Momentálne máme kvetiny iba na balkóne, v obývačke na parapetnej doske a v spálni.
Sedaciu súpravu je najlepšie obaliť celú hladkým poťahom, ktorý si môžete aj sama ušiť z obyčajného kusa plátna. Inak sa poškodeniu sedačky nevyhnete aj napriek tomu, že budete mačacie pazúriky pravidelne strihať.
Prajem Vám hodne trpezlivosti. Mačiatko si určite obľúbite. Zistíte sama, že sú to veľmi inteligentné zvieratá.
Ďakujem za návštevu www.mojepapagaje.estranky.sk a prejavenú dôveru.

Ľubomír M

(Naše mača, 7. 11. 2011 8:01)

Dobrý deň Ivan.
Ťeší ma, že ste nezištne pomohli a ujali sa mačiatka. Ďakujem Vám aj za návštevu mojej stránky. Som tiež rád aj skutočnosti, že dobrí ľudia ochotní pomôct ešte navymreli.

Naše mača

(Ivan, 6. 11. 2011 10:52)

Tiež sme sa ujali tulaveho mačiatka,krivkala na prednu lapku,vychudnutá bola veru poriadne a zatial je u nás v byte,sice iba čosi vyše týžna,ale myslím,že je spokojne a je to vlastne kocurik.

chovaní mačky

(Ľubomír M., 28. 7. 2011 8:56)

Nádej zomiera posledná. Nadej že sa mačka vráti domov máte. Mačky chovane na voľno sa vracajú domov. Mačku je lepšie chovať v páre, to je dve, pretože aktívne vyhľadáva spoločenstvo svojho druhu. Odporúčam kastráciu, odčervovanie, vakcináciu proti besnote.
Osobne považujem chov mačky na voľno za nešťastný a drahý. Chovateľ nemá dostatočnú kontrolu nad zvieraťom. Zároveň sa mačka považuje za škodnú v lesnom hospodárstve a môže trpieť chorobami, ktoré následne prenáša.
Mačke je dobré dávať najavo svoju priazeň častým hladkaním. Násilné správanie zo strany chovateľa si mačka pamätá dlho. Moja mačka sa stále bojí cudzích ľudí. Pri častejších návštevách sa osmelý. Myslím si, že je to dôsledok negatívnych zážitkov z ulice, kým som si ju neosvojil.
Životnosť túlavého zvieraťa, to je v prípade mačiek je cca do 5 rokov. Umierajú pod kolesami aut, chytené do pascí, alebo sú týrané dvojnohými tvormi, ktorí si hovoria ľudia. Mačky trpia počas zimy zápalovými ochoreniami horných dýchacích ciest, hlavy, čo významne zvyšuje ich mortalitu. Mačka sa pri dobrej starostlivosti dožije aj 20 rokov.
Počul som v poslednom čase veľa smutných príbehov o mačkách.
Prajem vám aby sa ta Vaša vrátila domov.
Ďakujem Vám p. Štefan za návštevu stránky mojepapagaje.estranky.sk

chovaní mačky

(Stefan, 27. 7. 2011 22:18)

mal som resp mam aj nemám mačku,cakala malé,ale ušla z domu,teraz žije na nedalekom družstve aj s troma mačičkami má tam aj pravdepodobne kocura už aj 2-3 mesiace,raz ked som ju tam objail náhodne tak ma aj spozanala prislaku mne aj sa dala pohladit
ale inak si tam užíva..mám nádej,že raz príde domov???nechcem ju násilím chytit ani sa nedá asi..
skoda,je pravda ,že manželka ju predtým za chvost násilne odpratala z auta,rada chodila do auta,a potom následne zmizla odisla...