Choď na obsah Choď na menu
 


Ako vyčistiť mačkou pomočené veci

1. 2. 2012

Každý chovateľ mačky sa stretol s malými nehodami, spojenými s pomočením zvieratka mimo mačacie WC. Problematika chronického pomočovania u mačiek, môže byť prejavom poruchy zdravia, alebo tzv. značkovania si teritória. Odborné hľadisko a možnosti riešenia takejto pre chovateľa nemilej situácie, Vám ponúkne veterinárny lekár.

V tomto článku by som sa chcel s Vami podeliť o môj zážitok s pomočením kocúrika, ktorého chovám a s možnosťami odstránenia pachu, ktorý sprevádza takéto nehody.

Kocúrik ma dva roky volá sa Miško. Mačacie WC ma umiestnené v sprchovacom kúte. Napriek tomu, že nie je kastrovaný, v byte neznačkuje svoje teritórium. Dá sa povedať, že v tomto smere je bezproblémový. No napriek tomu sa stalo, že sa vymočil mimo mačacie WC.
 
Stalo sa to v deň, keď nás navštívila rodina, ktorá u nás aj prenocovala. Ako som už písal, mačacie WC sa nachádza v kúpeľni, preto sú dvere do kúpeľne stále pootvorené, aby mohol mačiak Miško ísť na potrebu, kedy sa mu zachce. Z pozorovania som zistil, že chodí na potrebu dva až tri krát denne a raz v noci. V tú noc ma kocúrik prišiel niekoľko krát zobudiť, labkami ma udieral, prerušil mi spánok, tak som ho odohnal zo slovami: "Dáj pokoj!". Chvíľu bol kľud, preto som zaspal, ale okolo štvrtej hodiny rannej som sa prebudil na nepríjemný, ostrý, štipľavý zápach, čo ma prinútilo vstať z postele a rozsvietiť svetlo lampy. Hneď som si pomyslel, že sa pravdepodobne pomočila mačka v izbe, kde som spal. Moje podozrenie sa aj neskôr potvrdilo. Miško spal na stoličke pri počítači, keď som zapol svetlo iba lenivo zdvihol hlavu a pokojne pokračoval v spánku. Na zemi v izbe som nenašiel pomočené miesto. Otvoril som okno, bola zima, preto som opäť šuchol pod perinu, aby som si ešte trochu pospal. A vtedy som pocítil, že mám v posteli mokro. Kocúrik sa mi vycikal do postele. Ihneď som išiel pozrieť na miesto kde má umiestnené mačacie WC. S prekvapením som zistil, že dvere do kúpeľne sú zavreté. To je príčina pomočenia mačky do mojej postele. Najhoršie je to, že kocúrik ma v noci budil a snažil sa mi povedať, že je niečo nie v poriadku. Myslím si, že mi kocúrik dal výchovnú lekciu jeho svojským zvieracím spôsobom. Keby som nebol lenivý a vstal by som, určite by som včas zabránil tejto katastrofe.
 
Našťastie máme balkón, tak som dal paplón, posteľnú plachtu a matrac z postele na balkón. Tam sa to sušilo cca 3dni. Následne bola posteľná bielizeň vypraná, pomocou pracieho prášku Persil. Po vypraní a usušení naďalej bolo cítiť zápach a vidieť malú škvrnu. Vyprané znovu pomocou tekutého Persilu (koncentrovaný prací prostriedok) s veľmi dobrým výsledkom. Po usušení príjemná vôňa, bez škvrny.
 
Odporúčam prať pomočené textílie mačkou tekutým koncentrovaným pracím prostriedkom naliatím na škvrnu, ale je účinný aj ako dávka v dávkovači prania práčky.
 
Matrac som vyčistil voňavým mydlom s vodou, po vysušení som ho vyčistil ešte raz tekutým pracím prostriedkom Persil, ktorý som rozpustil vo vode. Stačí iba niekoľkokrát pošúchať kefou miesto na matraci, ktoré chceme vyčistiť s pripraveným roztokom. Vyčistilo to perfektne, príjemná svieža vôňa.
 
Miško mal pred touto nehodou možnosť pospať si na mojej perine. V súčasnosti mu to už nedovolím moja posteľ je preň tabu. Má svoje ležovisko, preto nevidím dôvod aby spal na mojej posteli. Cez deň si niekedy zdriemne na stoličke u počítača, v kresle v obývacej izbe, alebo za chladničkou, kde sa stočí do klbka okolo rúry, ktorou sa privádza teplá voda na vykurovanie.
 
Odporúčam tiež pri pomočení mačky na dlážku vytrieť moč toaletným papierom. Na vytreté miesto nastriekať Savo a vytrieť do sucha vlhkou handrou. Veľmi účinne pohlcuje pachy.
 
Budem rád ak Vám moja skúsenosť s jednoduchým odstránením mačacieho moču a pachu pomôže. Ak sa takáto nehoda stane, je potrebné hľadať racionálne riešenie problému, aby sa problém neopakoval a nestal chronickým.
 
Ľubomír M.
 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.