Choď na obsah Choď na menu
 


Výstava zvierat v Poprade v r. 2009

7. 11. 2009

     V dňoch od 6 - 8. 11. 2009 sa v Poprade konala už XIV. oblastná výstava zvierat, ktorú organizoval SZCH, v jazdeckom areáli Kvetnica. Usporiadateľom počasie neprialo. Zamračená obloha a jemný dážď sa určite podpísali na návštevnosti. Ja som výstavu navštívil  v sobotu v popoludňajších hodinách.

Obrázok

     Jazdecký areál Kvetnica je vhodným miestom na výstavy podobného druhu, pretože leží v blízkosti mesta Poprad. Autom možno zaparkovať až pred areálom. Možnosť občerstvenia, posedenia na lavičkách pred areálom a vybudované detské ihrisko poskytujú komfort a záruku pre pekný rodinný výlet. V blízkosti jazdeckého areálu možno stretnúť jazdcov preháňajúcich sa na koňoch, pasúce sa kravičky, pobehujúcich psov a rôzne domáce zvieratá. Do areálu sa možno dostať aj pešo v rámci prechádzky po ceste zo sídliska Poprad-Juh. Človek prejde pár sto metrov a ocitne sa v prostredí hospodárskeho dvora, úplne odlišnom od mestského prostredia. Za zmienku stojí aj priaznivá cena vstupného 1€ pre dospelú osobu a 0,50 € pre deti od 12 r. Deti do 12 r. mali vstup zdarma.

     Výstava zvierat v Poprade bola pre mňa príjemným odreagovaním sa od každodenných starostí. Na výstave prezentovali svoj chov chovatelia z okolia mesta Poprad. Mohli ste tam vidieť králiky, holuby, hydinu a exotické vtáctvo. Ja by som Vám rád priniesol pár mojich postrehov, hlavne z vystavovaných exotických vtákov, ktorí boli umiestnení na druhom poschodí v jazdeckom areáli. Samotná časť výstavy exotického vtáctva nebola veľká. V miestnosti 25*8 m (d*š) boli umiestnené voliéry aj s austrálskymi druhmi papagájov.  K bežne chovaným druhom, ktorí ste mohli vidieť patrí papagáj kráľovský, papagáj červenokrídly, papagáj alexandrín, papagáj nádherný, rozely rôznych mutácií, rozela penant, korely a andulky. Z austrálskych druhov sa mi najviac páčil párik papagájov červenokrídlych. Svoj chov krásnych austrálskych druhov predstavil  vo veľkej miere p. Ing. Gradzilla Ján.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

     Africké druhy boli zastúpené agapornisom ružovohrdlým, škraboškovým a fisher z chovu p. Ing. Gradzilla Jána a p. Benko Jozefa.

Obrázok

Obrázok

     Nechýbali ani alexandre malé vo farbe prírodnej, modrej a lutino mutácií, ktoré na seba neprestajne upozorňovali krikom. Mne sa veľmi páčil párik alexandrov fúzatých-ružovoprsých, ktorí ma upútali svojou krásou a vznešenosťou.

Obrázok

Obrázok

     K videniu boli aj  druh neoféma tzv. traviare ku ktorým patrí napr. traviar nádherný-modrý. Na moje prekvapenie bol vystavovaný aj  druh forpus, ktorý bol zastúpený papagájikom šedokrídlym v prírodnej a modrej farbe z  chovu p. Palguta Jozefa. Vystavené boli aj kanáriky, pestúnky a iné malé spevavce veľmi pekných farieb z chovu p. Maškulku.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

     Na predaj boli ponúkané rozely, veľmi pekné andulky po 20€  za kus, agapornis fisher iba mutácie, agapornis ružovohrdlý, traviare a papagáje nádherné. Za 30€ boli na predaj aj klietky malých rozmerov.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

     Samotnú výstavu exotického vtáctva  z pohľadu návštevníka hodnotím ako zaujímavú, v rámci regiónu akým je Poprad svojou veľkosťou primeranú. Rezervu vidím v malej prezentácií chovov mladých alebo začínajúcich chovateľov exotického vtáctva, čo môže súvisieť aj z nedostatočnou podporou zo strany SZCH v Poprade. Na záver by som chcel poďakovať usporiadateľom a chovateľom, ktorí prezentovali svoj chov na XIV. oblastnej výstave zvierat a pripravili nám návštevníkom pekné popoludnie v príjemnom prostredí jazdeckého areálu Kvetnica a zaželať im zdravie a mnoho chovateľských úspechov.

Ľubomír M.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.