Choď na obsah Choď na menu
 


Výstava exotického vtáctva v Poprade v r.2011

1. 11. 2011

V dňoch 14 - 16.10 2011 sa v priestoroch budovy Podtatranského múzea v Poprade uskutočnila v spolupráci so SZCH-ZO Exoty Poprad veľmi zaujímavá výstava exotického vtáctva. Chov exotického vtáctva v Poprade má dlhoročnú tradíciu. Ako dieťa v čase totality som sa vždy tešil na výstavu akvarijných rýb a exotického vtáctva spojenú s predajom, ktorá sa v Poprade konala každoročne so železnou pravidelnosťou.

Výstavu som navštívil v piatok v dopoludňajších hodinách, za cenu dobrovoľného vstupného. Návštevník mohol vidieť niekoľko desiatok druhov vtáctva pochádzajúcich z rôznych biotopov a oblastí sveta. Vtáci boli vkusne umiestnení v aule popradského múzea vo voliérkach, debnových, drôtených, výstavných klietkach a vitrínach na ktoré bol utešený pohľad. Interiér vystavovaných chovných zariadení bol vkusne ozdobený vetvičkami ihličnatých prevažne smrekových stromov, ktoré papagáje usilovne oštipovali. Vystavované exempláre exotického vtáctva hýrili farbami a boli v dobrej zdravotnej kondícií. K videniu boli juhoamerické papagáje druhu forpus coelestis zelenej a modrej farby, amazoňan modročelý a pyrura červenobruchá. 

Obrázok

Obrázok

Najpočetnejšie boli na výstave zastúpene austrálske druhy vtáctva ako je papagáj vlnkovaný, papagáj spevavý, papagáj červenokrídly, papagáj nádherný, papagáj horský, rozela pestrá, eklektus, kakadu ružový, neoféma nádherná, neoféma tyrkysová, neoféma bourková, kakariky červenočelý zelenej a žltej farby, korely, holúbok diamantový a ďalšie. 

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Z afrických druhov ste mohli vidieť napr. agapornis ružovohrdlý, papagáj senegalsky a žako kongo.

Obrázok

Obrázok

Z astrildovitých a drobných druhov operencov boli vystavené napr. amadina japonská tzv. pestúnka, zebrička austrálska, amadina pestrá tzv. Gouldová, motýlik angolský, amadina ostrochvostá a kanáriky rôznych farieb.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Nemožno zabudnúť ani na elegantne a vznešene pôsobiacich alexandrov malých, ktorých som pristihol podriemkavať na bydle vo volierke.

Obrázok

 Výsledkom chovateľskej práce je nielen prezentácia chovu na výstavách, ale hlavne odkaz pre mladé generácie v zmysle myšlienok chovateľskej etiky, kultúry, lásky k zvieratám a ochrane prírody. Je dôležité aby chovateľstvo rozvíjali aj mladí ľudia v školskom veku, aby spoznávali krásu tohto zaujímavého koníčka, naučili sa zodpovednosti k živému zvieraťu, k prostrediu v ktorom žijú, k prírode a aj k sebe. Myslím si preto, že podujatia tohto druhu majú nezanedbateľný spoločenský význam.

Ďakujem usporiadateľom a chovateľom vystavujúcim svoje chovy za čas, nezištnosť a prácu ktorú venovali príprave a organizácií výstavy exotického vtáctva v Poprade, lebo nám návštevníkom pripravili pekné kultúrne podujatie, ktoré som prežil v príjemnom prostredí s príjemnými ľuďmi a farbou hýriacimi vtáčencami v priestoroch múzea.

Ľubomír M.